EVA Air objednala další nákladní Boeing 777F

09.05.2022 - Asie & AustrálieTchajwanská letecká společnost EVA Air se snaží držet krok s vysokou poptávkou po nákladní letecké přepravě. Představenstvo společnosti proto schválilo nákup dalšího nákladního Boeingu 777F. Nový letoun by měl být dodán koncem příštího roku a doplnit flotilu osmi nákladních strojů 777F, které v současnosti provozuje.

V březnu se EVA Air dohodla s Israel Aerospace Industry (IAI) na přestavbě tří svých osobních Boeingů 777-300ER na nákladní verzi. Hodnota této zakázky dosahuje výše zhruba 120 milionů dolarů. Do roku 2025 by se tak měla rozrůst flotila nákladních letadel EVA Air na dvanáct letadel.

Odbavení nákladního letounu Boeing 777F společnosti EVA Air (foto: EVA Air)

„Naše bezprostřední i dlouhodobé cíle jsou stejné. Naším cílem je prosperovat na současných i budoucích rychle rostoucích trzích letecké nákladní dopravy, udržet si flexibilní služby a bezkonkurenční spolehlivost,“ uvedl Clay Sun, prezident společnosti EVA Air.

Příjmy z nákladní přepravy pomohly EVA Air během pandemie vyrovnat se s propadem v osobní dopravě. V porovnání s dobou před pandemií aerolinie výkony v přepravě carga zdvojnásobila.

Nákladní Boeing 777F má užitečné zatížení 102 tun a dolet 9200 kilometrů. Svou kapacitou tento letoun konkuruje čtyřmotorovému Boeingu 747-400F, který dokáže přepravit 112 tun. Díky svým parametrům a ekonomice provozu je Boeing 777F v současnosti nejprodávanějším nákladním letadlem.

Podle prognózy Boeingu by měl trh letecké nákladní dopravy v příštích 20 letech růst o 4-4,6 % ročně. To by se mělo odrazit i v poptávce po nákladních letadlech, která by měla vzrůst do roku 2040 o více než 70 %.

Témata