Etihad Airways zahájil pravidelné lety do Izraele

07.04.2021 - Asie & AustrálieLetecká společnost Etihad Airways zahájila včera pravidelné lety z Abú Dhabí do Tel Avivu. Na palubě prvního letu byla diplomatická a obchodní delegace Spojených arabských emirátů. Po přistání na Ben Gurionově letišti v Tel Avivu byl letoun přivítán vodní slavobránou.

Přivítání letounu Etihad Airways v Tel Avivu (foto: Etihad Airways)

K zahájení pravidelných letů Etihad Airways dochází sedm měsíců po historicky prvním letu mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty. Nová linka je provozována zatím dvakrát týdně letounem Boeing 787-9 Dreamliner pro 290 cestujících. Jedná se o první linku mezi hlavním městem Spojených arabských emirátů a Tel Avivem.

Cestující z Tel Avivu mohou využít přestupu v Abú Dhabí na lety Etihad Airways do dalších destinací zejména na indickém kontinentu, jihovýchodní Asii a Austrálii. Existuje rovněž potenciál pro lety mezi samotným Abú Dhabí a Tel Avivem pro obchodní i rekreační účely. V současné situaci to podporuje i značná proočkovanost obyvatel v obou zemích.

Etihad Airways pokračují v jednání s El Al Israel Airlines o rozsáhlé spolupráci na letech mezi Abú Dhabí a Izraelem a na dalších linkách. V listopadu loňského roku obě společnosti podepsaly memorandum týkající se code-sharingu, věrnostních programů, školení personálu a údržby letadel.

Historicky prvním letem mezi oběma zeměmi přiletěla 31. srpna 2020 izraelská a americká delegace do Abú Dhabí. Let byl zajímavý tím, že letoun El Al Israel Airlines poprvé v historii přeletěl přes území Saúdské Arábie. V polovině října pak uskutečnily Etihad Airways let s delegací do Tel Avivu. Následně byly zahájeny pravidelné lety mezi Tel Avivem a Dubají, které v současnosti provozují společnosti Arkia Israeli Airlines, flydubai a Emirates Cargo.

Témata