Ethiopian Airlines letěly se 737 MAX s cestujícími poprvé od tragické havárie

01.02.2022 - AfrikaLetecká společnost Ethiopian Airlines zahájila návrat Boeingů 737 MAX zpět do provozu. Podle záznamů serveru Flightradar24 odstartoval dnes dopoledne na čtyřhodinový let s cestujícími první 737 MAX 8 registrace ET-AVI. Na palubě letu byli vedle zaměstnanců Ethiopian Airlines, také zástupci Boeingu a americká velvyslankyně v Etiopii.

Cestující dnešního letu Boeing 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines (foto: Ethiopian Airlines)

Jedná se o jeden ze čtyř Boeingů 737 MAX 8, který společnost provozovala před celosvětovým uzemněním letadel 737 MAX. Pátý stroj letící na lince ET302 se 10. března 2019 zřítil šest minut po startu z Addis Abeby. Při katastrofě zahynulo všech 157 lidí na palubě. Obě havárie znamenaly pro Boeing nejhorší krizi od vzniku firmy.

K havárii došlo pět měsíců po zřícení Boeingu 737 MAX Lion Air v Indonésii, která si vyžádala 189 mrtvých. Obě havárie byly způsobeny systémem MCAS, který na základě chybných dat poslal oba stroje k zemi. Piloti nebyly o tomto systému před oběma haváriemi informováni.

Krájení dortu na palubě letadla (foto: Ethiopian Airlines)

Vloni v září se Ethiopian Airlines a Boeing dohodly na ukončení sporů spojených s havárií 737 MAX a následným uzemněním typu. Boeing společnosti vyplatil odškodné ve výši 280 milionů dolarů a poskytl další kompenzace a slevy. Součástí urovnání byl i podpis memoranda o strategické spolupráci obou stran.

Návrat letadel 737 MAX jde u Ethiopian Airlines, podle plánu, který společnost oznámila vloni v prosinci. Tehdy generální ředitel Tewolde Gebremariam uvedl, že etiopský dopravce musel nejdříve získat opětovnou důvěru v bezpečnost letadel Boeing 737 MAX. Podle šéfa Ethiopian tento proces trval více než 20 měsíců.

Ehiopian Airlines - Boeing 737 MAX (foto: Ethiopian Airlines)

Témata