Ethiopian Airlines a Boeing se dohodly na kompenzacích za havárii a uzemnění 737 MAX

07.09.2021 - AfrikaSpolečnost Ethiopian Airlines a Boeing před několika dny oznámily urovnání sporů souvisejících se zřícením letounu 737 MAX 8 v roce 2019 a následným uzemněním tohoto typu. Boeing vyplatí africkému dopravci odškodné ve výši 280 milionů dolarů. Další kompenzace společnost získá v podobě bezplatných dodávek náhradních dílů po dobu tří let a ve slevách na budoucí objednávky. Celková hodnota kompenzací pro Ethiopian Airlines dosahuje 600 milionů dolarů.

Výše odškodnění odpovídá zhruba dřívější nabídce Boeingu ze začátku letošního roku, o které informoval deník Seattle Times. Tým amerických právníků zastupující Ethiopian Airlines tehdy společnosti doporučil tuto kompenzaci odmítnout a zažalovat Boeing o odškodné v USA. Podle právníků bylo nabídnuté odškodné jen zlomkem toho, co by dopravce mohl vysoudit v případě žaloby.

Ethiopian Airlines - Boeing 737 MAX 8 (foto: Boeing)

Součástí urovnání je podpis memoranda o strategické spolupráci mezi Boeingem a Ethiopian Airlines. V memorandu se obě strany dohodly na úzké spolupráci v oblasti průmyslové výroby, leteckého výcviku a vzdělávání. Posílena by tak měla být pozice výcvikové školy Ethiopian Aviation Academy a Boeing je ochoten pomoci v rozvoji výrobních kapacit v oblasti letectví v Etiopii. Memorandum zapadá do strategie Etiopie vytvořit ze země hlavní letecký uzel na africkém kontinentu.

Ethiopian Airlines plánují na přelomu roku vrátit zpět do provozu své Boeingy 737 MAX 8, které jsou od března 2019 uzemněny. Šéf společnosti Tewolde GebreMariam letos v únoru potvrdil, že společnost i nadále s letouny 737 MAX počítá. K tomuto kroku se společnost rozhodla po důkladné analýze, která zahrnovala vedle technických také obchodní a provozní faktory. Podle GebreMariama by pro jeho společnost nedávalo ekonomický smysl přecházet na jiný typ letadla.

Ethiopian Airlines objednaly v roce 2014 celkem 20 letadel Boeing 737 MAX 8 a na dalších 15 kusů si společnost zajistila předkupní práva. Dosud etiopský dopravce převzal jen pět letadel.

Témata