Ethiopian Airlines dále počítají s Boeingy 737 MAX. Lety s cestujícími obnoví v červenci.

15.02.2021 - AfrikaEtiopský národní letecký dopravce doplatil na problémy typu Boeing 737 MAX spolu s indonéskou aerolinií Lion Air nejvíce. Při havárii letu ET302 v březnu 2019 zahynulo 157 cestujících a členů posádky. Sled dalších událostí je známý, po celé světě byly postupně uzemněny všechna letadla 737 MAX.

Krátce po nehodě šéf etiopských aerolinií Tewolde GebreMarian uvedl v rozhovoru pro Bloomberg News, že společnost znovu zváží převzetí dosud nedodaných 25 letadel Boeing 737 MAX. V té době společnost ze třiceti objednaných „MAXů“ převzala jen pět strojů.

Ethiopian Airlines - Boeing 737 MAX 8 (foto: Boeing Co.)

Nyní je všem pochybnostem konec a Tewolde GebreMarian potvrdil, že společnost je spokojena s úpravami systému řízení letu, které americký výrobce na 737 MAX provedl. Šéf Ethiopian Airlines rovněž oznámil na online konferenci CAPA Live minulý týden, že jeho aerolinie s Boeingy 737 MAX dále počítá a vrátí je na lety s cestujícími letos v červenci. K tomuto kroku se společnost rozhodla po důkladné analýze, která zahrnovala vedle technických také obchodní a provozní faktory.

GebreMarian uvedl, že přejít na jiný letoun ve stejné kategorii by nebylo pro Ethiopian Airlines ekonomicky proveditelné zejména s ohledem na stávající provozní základnu a zkušenosti s provozem letadel 737NG. Společnost chce stavět na tom, že po návratu 737 MAX nebylo příliš vysoké procento cestujících, kteří by lety s tímto typem odmítali.

Podle GebreMariana jsou Ethiopian Airlines v závěrečné fázi jednání s Boeingem o finančním vyrovnání za havárii letounu 737 MAX a následné uzemnění těchto letadel. Dohoda by mohla být uzavřena již tento měsíc. V lednu tým amerických právníků zastupující Ethiopian Airlines v jednání s Boeingem doporučil společnosti, aby odmítla odškodnění nabídnuté americkým výrobcem a místo toho zažalovala Boeing o odškodné v USA. Podle právníků je nabídnuté odškodné jen zlomkem toho, co by společnost mohla získat žalobou. Podle deníku Seattle Times nabídl Boeing odškodnění ve výši 500-600 milionů dolarů.

Témata