Emirates převzaly nový Airbus A380, dodat zbývají poslední dva letouny

15.10.2021 - Asie & AustrálieSpolečnost Emirates minulý čtvrtek převzala další nově vyrobený Airbus A380. Stroj nesoucí registraci A6-EVQ poté odletěl z továrního letiště ve Finkerwerdenu u Hamburku a po více než šesti hodinách letu přistál na mezinárodním letišti v Dubaji. Airbusu zbývá vyrobit poslední dva letouny A380, které mají být dodány v prosinci. Oba letouny jsou rovněž určeny pro společnost Emirates. Poté bude výroba letadel Airbus A380 definitivně ukončena.

Emirates mají v současné době ve své flotile celkem 121 letadel Airbus A380, což je téměř polovina všech vyrobených letadel tohoto typu. Evropský výrobce Airbus postupně dodal celkem 249 letadel A380 čtrnácti leteckým společnostem. V únoru 2019 Airbus oznámil ukončení výroby letadel A380 vzhledem k tomu, že se mu v posledních letech nedařilo získat nové objednávky.

V průběhu pandemie koronaviru se některé letecké společnosti, například Air France, rozhodly letouny Airbus A380 ze své flotily vyřadit. Řada dalších aerolinií včetně Emirates s jejich provozem počítají i v příštích letech. Dubajský dopravce uvedl, že hodlá tyto letouny provozovat nejméně do roku 2035.

Emirates - Airbus A380 (ilustrační foto: Maarten Visser/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Témata