El Al Israel Airlines nebudou létat ani v srpnu

18.07.2020 - Asie & AustrálieIzraelská letecká společnost El Al ve čtvrtek prodloužila pozastavení svých letů až do konce srpna. Management aerolinie počítá s tím, že některé linky budou pozastaveny ještě délé. Několik dalších linek bylo pozastaveno na neurčito. Týká se to linek do Las Vegas, Orlanda, Dublinu, Düsseldorfu, Londýna-Stanstedu a Manchesteru. Zahájení nových linek do Chicaga, Los Angeles a Tokia je odloženo na příští rok. Zahájení letů do Melbourne je zatím odloženo na neurčito.

El Al Israel Airlines - Boeing 787-9 Dreamliner (foto: Adam Moreira/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Současně izraelský dopravce informoval, že s hlavními odborovými organizacemi uzavřel dohody o snižování nákladů. To je předpoklad pro získání státní podpory. Společnost poslala již dříve téměř všech svých 6500 zaměstnanců na neplacené volno kvůli dopadům pandemie koronaviru. Nyní bylo toto neplacené volno prodlouženo do 31. srpna 2020.

Zástupci El Al podepsali dohodu s odborovým svazem Histadrut, který zastupuje 650 pilotů. Dohoda s piloty by měla přinést úsporu v nákladech ve výši 105 milionů dolarů. Sdružení pilotů však dohodu zatím nepodpořilo a trvá na dalším jednání. Již dříve společnost uzavřela podobné dohody s palubními průvodčími, mechaniky a administrativními pracovníky.

El Al Israel Airlines - Boeing 737-900ER (foto: Nicky Boogaard/Wikimedia Commosn - CC BY 2.0)

Po delším zdráhání izraelská vláda nabídla státní garance na bankovní půjčky i možnost odkupu majoritního podílu v aerolinii. Podmínkou však je dosáhnout úspor ve výši 400 milionů dolarů. Očekává se, že aerolinie kvůli snížování nákladů propustí okolo dvou tisíc zaměstnanců.

Podle generální ředitele El Al Gonena Usishkina společnost nyní splnila základní podmínky pro obdržení státní pomoci. Představenstvo El Al souhlasilo s nabídkou státu na převzetí úvěrů ve výši 250 milionů dolarů výměnou za to, že vydá nové akcie v hodnotě 150 milionů dolarů. V případě, že by akcie nikdo nekoupil, stát do nich investuje a získá tak v letecké společnosti opět většinu.

Témata