Izrael plánuje zachránit El Al

07.07.2020 - Asie & AustrálieTaké v Izraeli došlo na scénář již známý z jiných zemí. Představenstvo dominantního izraelského dopravce El Al Israel Airlines souhlasí s navrhovanou formou státní pomoci na jejímž konci může být i opětovné zestátnění většinového podílu ve společnosti.

El Al Israel Airlines - Boeing 787-9 Dreamliner (foto: John Taggart/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

V první fázi pomoci má stát ručit za půjčky v celkové výši 250 miliónů dolarů, bez kterých by společnost zřejmě následující týdny zřejmě nepřežila. V dalším kroku by měla vydat aerolinie nové akcie ve výši dalších 150 miliónů dolarů. Pokud by se pro ně na akciovém trhu nenašel kupec, zavázala se je odkoupit izraelská vláda, čímž by se její majetková účast v podniku zvýšila na 61 procent. Předložený plán pomoci ještě musí schválit izraelský parlament.

El Al má od března totiž stále kompletně uzemněná letadla v důsledku omezení cestování vyhlášené izraelskou vládou v reakci na pandemii koronaviru. El Al provozuje celkem 45 různých typů letadel Boeing. Společnost má hlavní hub na letišti Ben Gurion v Tel Avivu. V současnosti pro El Al pracuje okolo 6000 zaměstnanců.

Společnost byla postupně mezi lety 2003 až 2005 privatizována formou postupného prodeje na burze v Tel Avivu. Nejvýznamnějším soukromým podílníkem je nyní společnost Knafaim-Arkia Holdings.

Témata