Do Budapešti začne létat Qanot Sharq Airlines

24.07.2023 19:51 - Asie & AustrálieLetiště v Budapešti získalo zajímavého nového dopravce ze střední Asie. Uzbecké ministerstvo dopravy informovalo, že soukromá společnost Qanot Sharq Airlines zahájí pravidelné lety do maďarské metropole. Nová linka Taškent - Budapešť bude otevřena 20. srpna a provozována letadly Airbus A320.

Ministerstvo neuvedlo plánovaný počet letů týdně. Linka není zatím ani v prodeji a na webových stránkách aerolinie nebyl zveřejněn letový řád.

Airbus A320 společnosti Qanot Sharq Airline (foto: Qanot Sharq Airline)

Nová linka je výsledkem jednání, které začátkem letošního roku vedli v Taškentu maďarský ministr hospodářského rozvoje Márton Nagy a prezident Uzbekistánu Šavkat Mirzijojev. Obě strany se tehdy dohodli na zahájení přímých letů a dalších projektech v dopravě, zemědělství, farmaceutickém průmyslu a dalších oborech.

Společnost Qanot Sharq Airlines vznikla v roce 1988 a má svou hlavní základnu na letišti v Taškentu. Dlouhou dobu se společnost zaměřovala výhradně na charterové osobní a nákladní lety. V roce 2019 management společnosti podepsal memorandum na dodávku tří letadel Suchoj Superjet 100. V roce 2021 si aerolinie pronajala od Air Lease Corporation dva Airbusy A320. Vloni se stejnou leasingovou firmou dohodla na pronájmu dvou letadel Airbus A321LR.

V současnosti Qanot Sharq Airlines provozuje pravidelné linky z Taškentu, Samarkandu, Fergany a Buchary do Moskvy. Dále společnost létá ze Samarkandu do Petrohradu a Istanbulu. Společnost rovněž provozuje chartery do Burgasu, Larnaky, Tel Avivu, Phuketu a Nha Trangu.

Témata