Condor má problém - Ryanair vyhrál soud kde napadl státní pomoc

09.06.2021 - EvropaSoudní pře číslo T-665/20 . Pod tímto číslem vedli soudci Evropského soudního dvora žalobu letecké společnosti Ryanair ve věci podezření na poskytnutí neoprávněné státní pomoci společnosti Condor. Dne 27.4.2020 potvrdila Evropská komise Německu a spolkové zemi Hesensko, že státní podporu ve výši 550 miliónů eur může společnosti Condor poskytnout. Toto rozhodnutí Ryanair soudně napadl, podobně jako u jiných evropských leteckých společností co během pandemie obdržely státní pomoc. Mnoho šancí jeho vlně žalob původně lidé z oboru nedávali, ovšem nedávno rozhodl soud ve věci podpory společnosti KLM a TAP, že Evropská komise musí dodat lepší zdůvodnění proč souhlasila s nutností a formou státní podpory.

Nyní rozhodl soud, že i souhlas Evropské komise se státní podporou letecké společnosti Condor není v pořádku. Není z něj zřejmé zda tato podpora byla skutečně nutná v souvislosti s pandemií či nikoli. Sice dnešní rozhodnutí neznamená, že Condor musí ihned částku vrátit, avšak nový strategický investor Attestor tak znejistěl co bude s jeho plánovanou investicí do společnosti Condor. Protože jednou z podmínek transakce převzetí majority ve společnosti bylo mimo jiné i ujednání, že se Německo i Hesensko vzdají nároků na vrácení z balíku 550 miliónů eur státní pomoci - každý z nich se měl ve prospěch společnosti Condor zříct částky ve výši 75 miliónů eur. Toto ujednání je nyní pod drobnohledem Evropské komise zda se nejedná o přímou státní pomoc a poškození konkurence. Toto paralelní řízení tak bude zcela jistě ovlivněno i výrokem dnešního soudu.

Budoucnost letecké společnosti Condor, která se zdála být s příchodem strategického investora Attestor jasnější, se tak zdá být nyní opět nejistá.

Airbus A321 společnosti Condor na letišti v Hurghadě, květen 2017 ( autor: Kora27, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 4.0)

Témata