Letecká společnost Cargologic Germany je v likvidaci

06.08.2022 - EvropaLetecká společnost Cargologic Germany (CLG) je v likvidaci. Rozhodl tak 3.8. soud v Lipsku. Na místním letišti společnost zaměstnávala 110 zaměstnanců. V nedávné minulosti společnost mimo jiné provozovala pro DHL nákladní linku z Lipska do Brna.

Letecká společnost, která od podzimu 2019 i přes pandemii koronaviru úspěšně provozovala 4 nákladní letadla Boeing 737, totiž nesměla od 11.3.2022 létat. Spolkový úřad Luftfahrt Bundesamt (LBA) v rámci sankcí proti ruským leteckým společnostem zakázal létat i CLG, ačkoli se jedná o německou společnost s osvědčením leteckého dopravce (AOC) vydaným LBA. Důvodem tohoto rozhodnutí byla zřejmě vazba na ruskou leteckou společnost Volga-Dněpr Airlines. Dopravce se snažil toto rozhodnutí LBA marně zvrátit. Jeho letadla tak zůstala uvězněna na různých letištích EU. Z toho jedno letadlo dokonce v Ostravě.

Společnost CLG v době zákazu poukazovala na to, že je německou společností, která v zemi platí daně a zaměstnává své zaměstnance v souladu s ustanoveními německého pracovního práva. Kromě toho letecká společnost uvedla, že její vedení tvoří němečtí občané a že veškeré obchodní činnosti provádí v rámci německých zákonů, norem a dalších provozních požadavků. Formálně je CLG německou dceřinou společností Cargologic Holding registrovanou ve Spojeném království. Z čistě firemního hlediska není CLG přímo spojena s ruskou skupinou Volga-Dněpr Airlines. Jenže významným akcionářem Cargologic Holding je spoluzakladatel Volga-Dněpr Airlines, podnikatel sovětského původu Alexej Isaykin, který má aktuálně kyperské občanství. Ten se v červnu z pozice generálního ředitele Cargologic Holding stáhl. Zůstává však na stejné pozici u ruské Volga-Dněpr Airlines

Společnosti CLG se nepodařilo rozhodnutí LBA zvrátit a v květnu vyhlásila CLG platební neschopnost. Soud v Lipsku určil v květnu jako insolvenčního správce Lucase Flöthera. Tomu se podařilo zapojit proti rozhodnutí LBA ministerstvo dopravy (Bundesverkehrsministerium) a dokonce vydaný zákaz letů zvrátit, ovšem akutní nedostatek finančních prostředků znemožnil obnovit provoz společnosti. Kvůli evidentním vazbám na Rusko se do tohoto týdne nenašel žádný zájemce, který by do společnosti investoval své peníze. Proto bude nyní zahájena likvidace společnosti. Do jejího zahájení je zřízen věřitelský výbor. Ten nařizují soudy pouze ve významných případech. Věřitelské výbory obvykle zahrnují věřitele z řad bank, poskytovatelů finančních služeb a odborů.

Boeing 737-48E(SF) společnosti CargoLogic Germany, květen 2021 (autor: Anna Zvereva, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata