Alaska Airlines vstoupí do aliance Oneworld

17.02.2020 - USA & KanadaAmerická letecká společnost Alaska Airlines plánuje do příští letní sezóny vstoupit do globální letecké aliance Oneworld. Společnost i aliance o tomto kroku informovaly minulý čtvrtek. Alaska Airlines budou 14. leteckou společností s plným členstvím a po American Airlines druhým dopravcem v alianci z USA.

Alaska Airlines - Boeing 737-900ER (foto: Adam Moreira/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Připomeňme, že začátkem dubna se stane řádným členem aliance Oneworld společnost Royal Air Maroc. Bude to první členská aerolinie z afrického kontinentu. Naopak z aliance plánuje k 1. květnu 2020 vystoupit jihoamerický LATAM.

Vstup Alaska Airlines do aliance Oneworld je poměrně překvapivý. Společnost dosud spolupracovala s řadou leteckých dopravců napříč různými aliancemi. Otázkou je budoucnost těchto partnerství s aeroliniemi mimo Oneworld.

Alaska Airlines rovněž oznámily výrazné posílení spolupráce s American Airlines. Členové věrnostního programu Mileage Plan společnosti Alaska Airlines mohou rovněž sbírat míle na letech American Airlines a za své míle také získávat letenky na lety této aerolinie. Členové s příslušným statusem mají rovněž přístup do salónků Admirals Club.

Prezident Alaska Airlines Ben Minicucci s prezidentem American Airlines Robertem Isomem po oznámení partnerství (foto: Alaska Airlines)

Alaska Airlines sídlící v Seattlu jsou v současnosti pátou největší leteckou společností v USA. Vedle Aljašky se společnost výrazně koncentruje na západní pobřeží USA. Linky směřují také na Havajské ostrovy, východní pobřeží USA, do Kanady, Mexika a Kostariky. Flotila Alaska Airlines se v současnosti skládá ze 332 letadel typů Bombardier Q400, Embraer 175, Boeing 737-700, 737-700F, 737-800, 737-900ER, Airbus A319, A320 a A321neo.

Globální aliance Oneworld byla založena v roce 1998. Zakládajícími členy byly společnosti American Airlines, British Airways, Cathay Pacific a Qantas. Z hlediska velikosti tato aliance zaostává za Star Alliance a SkyTeam.

Témata