Air Lease Corporation odepíše nevrácená letadla z Ruska

24.04.2022 - USA & KanadaAmerická leasingová společnost Air Lease Corporation (ALC) oznámila v pátek, že odepíše hodnotu 27 letadel, které byly pronajaty ruským dopravcům a po zahájení války na Ukrajině nebyly vráceny.

„Je nepravděpodobné, že společnost získá zpět do vlastnictví letadla, která nebyla vrácena a která zůstávají v Rusku,“ uvedla společnost ALC ve svém prohlášení pro investory. Podle tohoto prohlášení určeného bude odepsána částka 802 milionů dolarů. Odpis bude zahrnut ve finančních výsledcích za první čtvrtletí letošního roku. ALC dále uvedly, že důrazně vymáhají pojistné plnění, aby získaly zpět ztráty za nevrácená letadla z Ruska.

Vizualizace Boeingu 737 MAX v livery Air Lease Corporation (foto: Boeing)

Po začátku invaze na Ukrajinu uvalily koncem února západní státy sankce na Rusko, které zahrnují také zákaz prodeje a pronájmu letadel ruským leteckým společnostem. Ruští dopravci měly do 30 dnů od vyhlášení sankcí vrátit pronajímatelům jejich letadla.

Rusko na sankce reagovalo přijetím zákona legalizujícím nevrácení těchto letadel, jejich přeregistrací do ruského leteckého rejstříku a možností plateb za pronájem v rublech. Od začátku března bylo již tak přeregistrováno několik stovek letadel.

Vzhledem k mezinárodnímu charakteru mohou ruští dopravci využívat nevrácená letadla na vnitrostátních linkách a do několika málo zemí, které Rusku umožňují nedotknutelnost těchto letadel jako například Bělorusko.

Stejným problémů jako ALC čelí také další západní leasingové firmy. Irské společnosti AerCap zůstalo v Rusku více než sto nevrácených letadel. Uplatňuje tak pojistnou událost ve výši okolo 3,5 miliard dolarů. Celkem zůstalo v Rusku více než 400 pronajatých letadel, čímž vznikla škoda zhruba 10 miliard dolarů.

Témata