Air France přestává létat do Burkiny Faso a do Mali

08.08.2023 06:00 - AfrikaKvůli napjaté situaci v Nigeru, kde došlo koncem července ke státnímu převratu, přestává společnost Air France létat do Bamaka, hlavního města Mali a Ouagadougou, hlavního města Burkiny Faso. Prozatím jsou lety Air France přerušeny do 11.srpna. Na první pohled by se mohlo zdát, že tento krok je důsledek uzavření vzdušného prostoru nad Nigerem a prodloužení leteckých tras. Jenže obě sousední země Nigeru jsou dostupné z Paříže napřímo, bez nutnosti oblétavat Niger.

Airbus A330-200 společnosti Air France při vzletu z letiště Charlese de Gaulla v Paříži, prosinec 2015 (autor: Eric Salard, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Proto je zřejmě pravým důvodem, že v obou zemích vládnou vojenské junty, které se postavily proti bloku západoafrických zemí sdruženým v Hospodářském společenství západoafrických států (ECOWAS). Země ECOWASu daly pučistům v Nigeru ultimátum, které vypršelo v neděli. Tehdy také pučisté uzavřeli na dobu neurčitou vzdušný prostor nad Nigerem. Junty vládnoucí v Burkině Faso a v Mali vyjádřily ochotu podpořit pučisty v Nigeru dokonce i vojensky a to v případě napadení země armádami ostatních sousedních zemí. Na západě Afriky se tak stupňuje napětí, které ještě může skončit rozsáhlejším vojenským konfliktem.

letadla se vyhýbají uzavřenému vzdušnému prostoru Nigeru, stav dnes ráno (zdroj: Flightradar24.com)

Země ECOWASu naplánovaly na čtvrtek summit, na němž se bude jednat o odmítnutí ultimáta nigerské junty k obnovení funkce svrženého prezidenta. Tyto aktivity mají podporu USA, které vyslaly do Niamey, hlavního města Nigeru, náměstkyni amerického ministra zahraničí, Victorii Nulandovou, aby na místě usilovala o návrat země k demokracii.

Témata