Air France dál nelétá ani do Burkiny Faso, ani do Mali

13.08.2023 08:30 - AfrikaSedmého srpna prohlásila letecká společnosti Air France, že přestává létat až do odvolání nejen do Niamey, hlavního města Nigeru, ale dočasně do 11.srpna také do sousední Burkiny Faso a do Mali. V pátek toto přerušení o týden prodloužila. Aktuálně Air France nebudou létat do hlavních měst Bamaka a Ouagadougou obou zemí až do 18. srpna.

Toto rozhodnutí však pobouřilo úřady obou zemí, které jako jediné v regionu otevřeně podporují vzbouřence v sousedním Nigeru. Agence Nationale de l'Aviation Civile du Mali (ANAC) v reakci zrušila společnosti Air France povolení k provozování letů do země až do konce léta 2023. V odůvodnění úřad obviňuje Air France, že se ke kroku zrušit lety z Paříže do Bamaka společnost rozhodla bez předchozího oznámení úřadům v Mali. Air France dříve provozovaly lety letadlem Boeing 777 z Paříže do Bamaka každý den.

pasažéři čekají v odpolední hodiny před zavřeným terminálem na letišti v Bamaku-Sénou na jeho otevření a odlet do Ouagadougou, listopad 2010 (autor: PetterLundkvist, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Také Úřad pro civilní letectví Burkiny Faso (ANAC-BF) obvinil francouzského dopravce z porušení dohody o letecké dopravě mezi Francií a touto západoafrickou zemí. Ředitel úřadu, Thomas Hyacinthe, vyzval dopravce, aby předložil ke schválení nový letový řád, než bude společnost moci obnovit provoz do země. Air France původně spojovala lety do Ouagadougou a Accry, hlavního města sousední Ghany. Tuto trasu létala Airbusem A330 v tomto trojúhelníku 3x týdně. V současné době tak Air France létá do Accry přímo, bez mezipřistání v Burkině Faso.

V pozadí těchto událostí je vojenský puč v sousedním Nigeru, kdy povstalci 26.července sesadili demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma a nahradili jej svým generálem. Většina sousedních afrických zemí tento krok odsoudila. S výjimkou Mali a Burkiny Faso, které jako jediné v regionu vyjádřily sympatie s pučisty. Ostatní africké země s podporou bývalé místní koloniální mocnosti Francie daly pučistům ultimátum, které vypršelo minulou neděli a připravují se na ozbrojený vpád do země.

Témata