Air Arabia oznámila vznik nové pobočky v Súdánu

25.09.2022 - Asie & Austrálie



Skupina Air Arabia Group ve čtvrtek oznámila, že ve spolupráci se súdánskou DAL Group vytvoří formou společného podniku novou leteckou společnost Air Arabia Sudan. Ta by měla sídlit na mezinárodním letišti v Chartúmu a využívat nízkonákladového konceptu mateřské společnosti, který se s úspěchem uplatnil v řadě arabských zemí. Zatím nebylo zveřejněno, jaké podíly bude v nové letecké společnosti držet Air Arabia Group a DAL Group. Skupina DAL Group zastřešuje konglomerát firem působících v zemědělství, potravinářství a strojírenství.

Air Arabia Group ve svém prohlášení uvedla, že v nejbližší době zahájí postup pro získání potřebných povolení a příslušných licencí. Společnost další podrobnosti týkající se operovaných destinací a počtu provozovaných letadel Airbus A320 zveřejní později. Podle vydaného prohlášení bude cenový model nejlepší ve své třídě a letenky budou dostupné všem příjmovým skupinám.

Airbus A320neo společnosti Air Arabia (foto: Air Arabia)

„Jsme přesvědčeni, že Air Arabia Sudan přinese významnou přidanou hodnotu do odvětví letecké dopravy v Súdánu a přímo přispěje k růstu místní ekonomiky a rozvoji odvětví cestovního ruchu,“ uvedl Abdullah Bin Mohamed Al Thani, předseda společnosti Air Arabia s tím, že děkuje DAL Group a súdánskému úřadu civilního letectví za projevenou důvěru.

Největší súdánskou leteckou společností z hlediska kapacity na pravidelných letech je podle Cirium v současnosti Badr Airlines. Na mezinárodních linkách mají značný tržní podíl dopravci ze Saúdské Arábie, vedle Saudia také nízkonákladové aerolinie Flyadeal a Flynas. Do Súdánu létají také společnosti z oblasti Perského zálivu jako Air Arabia, Flydubai, Emirates a Qatar Airways.

Koncept Air Arabia Group rozšiřovat svou působnost formou společných podniků s místními partnery je velmi úspěšný. Jako první skupina v roce 2009 založila pobočku Air Arabia Maroc. Následovaly pobočky v Egyptě, v emirátu Abú Dhabí a letos v Arménii (Fly Arna). Nově se připravuje na start pobočka Fly Jinnah v Pákistánu. Jediným neúspěchem byla pobočka Air Arabia Jordan, která ukončila v roce 2018 provoz.

Témata