Air Arabia a Etihad Airways vytvoří novou aerolinii v Abú Dhabí

17.10.2019 - Asie & AustrálieNízkonákladová společnost Air Arabia se dohodla s Etihad Aviation Group na vytvoření nové aerolinie, která bude létat pod značkou Air Arabia Abu Dhabi. Obě společnosti ve středu oznámily podpis dohod o založení společného podniku, který bude novou aerolii provozovat. Bude se jednat o prvního nízkonákladového dopravce v emirátu Abú Dhabí. Ten by měl doplnit nabídku letů Etihad Airways z Abú Dhabí a uspokojit poptávku po nízkonákladových letech v tomto emirátu.

Air Arabia - Airbus A320 (foto: Air Arabia)

Podle Tonyho Douglase, šéfa skupiny Etihad Aviation Group, hraje cestovní růch důležitou roli v růstu Abú Dhabí i Spojených arabských emirátů. Založení společnosti Air Arabia Abu Dhabí je v souladu s dlouhodou ekonomickou vizí emirátu založenou na diverzifikaci a udržitelnosti. V současnosti se cestovní ruch podílí 13,3 % na celkovém HDP Spojených arabských emiratů. Velký význam má nejen pro Abú Dhabí, ale pro celou zemi, také letecká doprava.

Zatím nebyly zveřejněny další podrobnosti týkající se data zahájení provozu, velikosti flotily a provozovaných typů letadel. Přestože zatím není nic známo ani o plánovaných destinacích nového dopravce, očekává se, že výrazně rozšíří nabídku letů z mezinárodního letiště v Abú Dhabí.

Air Arabia zahájila se dvěma Airbusy A320 pravidelné lety v roce 2003 jako první nízkonákladová aerolinie na Blízkém východě. Hlavní základnu v Šardžá postupně doplnily základny v dalších zemích, které obsluhuje prostřednictvím společných podniků s místními partnery. Tak vznikly společnosti Air Arabia Maroc a Air Arabia Egypt, které operují lety z Maroka a Egypta. Společnost Air Arabia Jordan neuspěla a v loňském roce ukončila činnost.

Samotná Air Arabia v současnosti provozuje 39 letadel Airbus A320 a dva A321LR, se kterými létá ze Šardžá do více než 80 destinací. Od roku 2018 spojuje Air Arabia pravidelnou linkou také Prahu se Šardžá.

Štítky