Aer Lingus přidá spojení do Belfastu

06.03.2022 - Evropa



Irská letecká společnost Aer Lingus přidá nová spojení z Británie do Belfastu v Severním Irsku. Provozovat je má Emerald Airlines letadly ATR 72-600. Jedná se o obnovení spojení, která dříve provozovala společnost Stobart Air, která formou frančízy létala pro Aer Lingus Regional. Stobart Air však v červnu 2021 ukončila činnost a tak nyní Aer Lingus Regional si vybrala Emerald Airlines jako svého preferovaného partnera pro zajištění provozu svých regionálních linek. Letiště v Belfastu však též přišlo o mnohá spojení také díky úpadku společnosti FlyBe v březnu roku 2020.

Nově obnovená spojení nabízená společností Aer Lingus z Belfastu tak nyní zahrnují tyto destinace:

  • Birmingham, 20x týdně od 20.3.
  • Leeds Bradford, 13x týdně od 27.3.
  • Glasgow, 7x týdně od 8.5.
  • Exeter, 5x týdně od 8.5.

Air Lingus nabízí z Belfastu také spojení svými Airbusy A320 do Edinburghu, Londýna Heathrow a Manchesteru. V letní sezóně též do portugalského Fara, španělské Malagy a na Mallorku.


Aer Lingus je letecká společnost se sídlem Dublinu. 98% jejich akcií patří koncernu IAG. Kromě Dublinu se zaměřuje na leteckou obsluhu dalších měst v Irsku a Severním Irsku, jako je právě Belfast, Cork a Shannon. Ve flotile složené výhradně z letadel Airbus měla v únoru 2022 celkem 51 letadel, z toho 13 dálkových Airbusů A330. Pro dceřinnou Aer Lingus Regional má nově zajišťovat spojení společnost Emerald Airlines.

Společnost Emerald Airlines byla založena v květnu 2020. Sídlo má v Dublinu. Svůj první let zahájila 26.2.2022 na lince mezi Dublinem a letištěm Donegal, na spojení pro které irská vláda vyčlenila veřejnou podporu a Emerald Airlines soutěži na provozování tohoto dotovaného spojení získala. V současnosti má Emerald Airlines ve flotile 3 pronajatá letadla ATR 72-600, dalších 8 letadel tohoto typu má od leasingových společností převzít v blízké budoucnosti.

letadlo ATR 72-600 v barvách Aer Lingus Regional, červen 2016 (autor: Riik@mctr, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata