Wizz Air založí novou aerolinii, v říjnu odstartuje Wizz Air Malta

17.05.2022 - EvropaNízkonákladová aerolinie Wizz Air dnes oznámila, že založí novou dceřinou leteckou společnost na Maltě a požádá místní letecký úřad o udělení samostatného osvědčení leteckého provozovatele. Společnost Wizz Air Malta chce zahájit provoz s letadly registrovanými na Maltě již v říjnu.

Wizz Air v oznámení uvedl, že maltskou pobočku založí po dnešním podpisu ujednání o přerozdělení odpovědnosti mezi Agenturou Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) a maltským leteckým úřadem. Wizz Air získal vloni v srpnu jako první letecká společnost v Evropě osvědčení leteckého provozovatele od EASA. Evropská agentura dohlíží na bezpečnost, zatímco maďarský úřad civilního letectví kontroluje ostatní aspekty provozu aerolinie.

Trup Airbus A321 společnosti Wizz Air (foto: Wizz Air)

„Wizz Air neustále vyhodnocuje strukturu svého podnikání a zkoumá možnosti založení nových společností s vlastním osvědčením a základen v Evropě i mimo ni. Úspěšné založení společnosti Wizz Air Malta koncem tohoto roku pomůže posílit naši pozici a podpoří naše plány expanze v Evropě,“ uvedl József Váradi, šéf Wizz Air v souvislosti s dnešním oznámením.

Podle výkonného ředitele EASA Patricka Ky ukazuje tento krok nové možnosti, kdy jedna skupina bude provozovat více leteckých společností se samostatnými osvědčeními v různých členských státech, ale budou pod dohledem stejného úřadu prostřednictvím převodu odpovědnosti na EASA.

Wizz Air vytvořil svou první pobočku v souvislosti s brexitem ve Velké Británii, aby zajistil kontinuitu provozu po odchodu této země z Evropské unie. Další aerolinii pak společnost založila ve Spojených arabských emirátech. Wizz Air Abu Dhabi je společným podnikem mezi Wizz Air a místním státním holdingem ADQ. Wizz Air Malta bude tak v pořadí třetí pobočkou.

V posledních letech byla na Maltě založena řada nových leteckých společností, často poboček. Ryanair na tomto středomořském ostrově založil svou dceřinou aerolinii Malta Air. Objevily se informace, že Eurowings přesune svou pobočku Eurowings Europe z Rakouska na Maltu. Vloni zde založila svou dceru britská aerolinie Titan Airways.

Témata