Wizz Air expanduje do Turecka

20.01.2023 - EvropaLetecká společnost Wizz Air spustila prodeje letů do Turecka, zejména do Antalye a Istanbulu. Vyplývá tak z údajů uvedených v rezervačním systému společnosti. Wizz Air se dosud až na dvě výjimky tureckému trhu vyhýbal. Také Ryanair létá do Turecka pouze symbolicky - 2 lety týdně obsluhuje linku Bodrum-Dublin a Dalaman-Dublin. Do Dalamanu nabízí ještě lety z Bratislavy. Nyní 1x týdně, přes letní sezónu 2x týdně. Hlavním důvodem této zanedbatelné nabídky je zřejmě ostrá konkurence ze strany tureckých leteckých společností jako je například Turkish Airlines, Sun Express, Pegasus Airlines, Corendon Airlines a AnadoluJet.

Nyní však Wizz Air evidentně svoji strategii vůči Turecku mění a do Antalye začne letos v letní sezóně létat z:

  • Abú Dhabí, 3x týdně od 1.6.
  • Budapešti, 3x týdně od 24.5.
  • Bukurešti, 3x týdně od 19.5.
  • Debrecína, 2x týdně od 10.6.
  • Kluže, 2x týdně od 18.5.
  • Londýna-Gatwicku, 4x týdně od 26.3.

Na nové letiště v Istanbulu pak přibudou lety z:

  • Budapešti, denně od 31.3.
  • Iași, 3x týdně od 4.4.
  • Londýna-Gatwicku, denně od 28.3.
  • Londýna-Lutonu, denně od 28.3.

Tvrdou konkurenci dokládají právě lety mezi letišti v Londýně a Istanbulu. Nově jich bude v nabídce hned 21 denně. 8 z nich nabízí Turkish Airlines, 5 Peagasus Airlines, 3 AnadoluJet, 3 British Airways a nyní tedy nově i 2 Wizz Air.

Na letiště v Dalamanu, kam již Wizz Air létá z Londýna-Lutonu, přibudou od 24.května také 4 lety týdně i z letiště Londýn-Gatwick. Poznamenejme Wizz Air již také létá do hlavního města Turecka, do Ankary. Ovšem pouze na jediné lince 3x týdně z Abú Dhabí.

Vzhledem k popularitě Turecka jakožto prázdninové destinace evropanů lze především u spojů do měst jako je Antalya či Istanbul očekávat, že sem bude Wizz Air ještě svoji nabídku letů i nadále rozšiřovat. Možná se tak v nabíce brzy objeví i lety z našich končin nebo zahraničních letišť blízko hranic České republiky. Dosud totiž provozuje z České republiky 3 spojení denně Prahy a Istanbulu Turkish Airlines, 1x denně létá z Prahy Pegasus Airlines na letiště Sabiha Gökçen. To se nachází v asijské části Istanbulu a je pojmenované po první turecké letkyni. 1x týdně létá i teď v zimě mezi Prahou a Antalyí dopravce Sun Express. Do Antalye je ovšem přes letní sezónu díky spojům společnosti Smartwings nabídka velmi široká - od 2 charterových letů denně z Prahy přes lety z Brna, Ostravy a nově i Karlových Varů a snad i Českých Budějovic.

Díky početné turecké diaspoře v Německu a Rakousku je nabídka za našimi hranicemi ovšem ještě pestřejší. Například z Vídně létá 4x denně Turkish Airlines do Istanbulu, 2-3x denně létá na Sabiha Gökçen Pegasus Airlines, 1x denně Turkish Airlines. V létě je též z Vídně bohatá nabídka letů do Antalye. Tuto trasu mají v nabídce hned 4 letecké společnosti: Austrian, Pegasus Airlines, Turkish Airlines a Sun Express. V nabídce z Vídně jsou ovšem i další turecká města jako je Ankara (1x denně Turkish Airlines, 3x týdně Peagasus Airlines), Dalaman (1x týdně Austrian), Izmir (2x týdně - Pegasus Airlines, 1x týdně Sun Express) a Samsun (1x týdně Turkish Airlines). Právě Vídeň by tak mohla být dalším logickým kandidátem, odkud by Wizz Air mohl v budoucnu lety směrem do Turecka také nově zavést.

Airbus A321neo společnosti Wizz Air, květen 2018 (autor: Jeroen Stroes, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata