WestJet má zelenou pro převzetí společností Sunwing

13.03.2023 - USA & KanadaNízkonákladová letecká společnost WestJet může převzít konkurenční Sunwing Airlines a touroperátora Sunwing Vacation. Kanadské vláda schválila plánované převzetí s několika podmínkami. Značky WestJet a Sunwing mají zůstat nadále nezávislé. Po dobu nejméně pěti let musí být zachována centrála Sunwing v Torontu a regionální kancelář v Montreálu. WestJet má přitom své hlavní sídlo v Calgary. Mezi dalšími vládními požadavky je rozšíření nabídky Sunwing do dalších pěti kanadských měst a dále, že v ústředí Sunwing v Torontu se musí zvýšit zaměstnanost alespoň o 20 %.

Boeing 737-800 společnosti Sunwing Airlines na mezinárodním letišti v Torontu (foto: Mark King/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Díky převzetí Sunwing posílí WestJet svou pozici zejména na letech do dovolenkových destinací. Společnost prostřednictvím WestJet Holidays nabízí svým klientům již nyní lety ve spojení s pobyty v cílové destinaci. Nyní po převzetí nabídky Sunwing Vacation dojde k výraznému rozšíření nabídky.

Kanadská vláda vyzvala obě společnosti, aby zaměstnávaly co nejvíce kanadských pracovníků a méně kontraktů dávaly zahraničním subjektům. Jedná se zejména o zahraniční letecké společnosti, které během hlavní sezóny zajišťují lety svými letadly formou ACMI.

V loňském roce plánované převzetí Sunwing narazilo na několik překážek. Jednalo se zejména o zprávu kanadského antimonopolního úřadu, který vyjádřil obavy z dopadu transakce na spotřebitele. Úřad tehdy uvedl, že je pravděpodobné, že kvůli spojení dojde ke zvýšení cen leteckých zájezdů a omezení služeb.

Sunwing Airlines byly založeny v roce 2005. V současnosti společnost provozuje 19 letadel Boeing 737-800 a 11 Boeing 737 MAX. Její letouny létají z Kanady zejména do dovolenkových destinací v Karibiku, Mexiku, Střední a Jižní Americe.

Témata