Varšavské letiště hlásí přes 2 miliony cestujících za první čtvrtletí

01.05.2022 - Česká republikaMezinárodní letiště Frederyka Chopina ve Varšavě zveřejnilo přepravní výsledky za první tři měsíce letošního roku. Letiště v tomto období odbavilo celkem 2,015 milionu cestujících, což je více než původně předpokládalo. V porovnání s loňským rokem se jedná o nárůst o 232 %. Ve srovnání s rokem 2019 je však letiště pouze na 54,5 % tehdejšího počtu odbavených pasažérů.

Dobré výsledky letiště jsou výsledkem obnovy leteckých spojů a otevření nových destinací leteckými společnostmi. K růstu počtu cestujících také přispělo zmírnění cestovních omezení souvisejících s pandemií Covid-19. Negativní efekt však měl konflikt na Ukrajině, který vedl k zastavení letů do Ruska a na Ukrajinu.

Terminál pro cestující na mezinárodním letišti Frederyka Chopina ve Varšavě (foto: Adrian Grycuk/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0 PL)

Z údajů letiště vyplývá, že mezinárodní lety zajišťují 83 % výkonů osobní přepravy na letišti. Na pravidelné lety připadá 88 % osobní dopravy. V porovnání s rokem 2019 podíl pravidelných letů vzrostl o čtyři procentní body. Největší zájem byl o lety do zemí Schengenu, jež se podílely 71 % na celkovém počtu odbavených cestujících.
Nejvýznamnějším dopravcem byla společnost LOT Polish Airlines, která zajistila více než polovinu cestujících. Na druhém místě byl Wizz Air (podíl 18 %) a třetí společnost Enter Air (5 %).

V cargo přepravě letiště odbavilo letiště 24 511 tun nákladu, což je meziroční nárůst o 21,5 %.

Zajímavé může být srovnání statistik letiště Frederica Chopina s Letištěm Václava Havla Praha, které bylo v minulosti největším letištěm v zemích Visegrádské čtyřky. V polovině roku 2017 poprvé hlavní varšavské letiště předehnalo to pražské. Rozdíl mezi Prahou a Varšavou se postupně zvětšoval. Hlavním důvodem rostoucího rozdílu je úspěšný rozvoj domácí společnosti LOT jako významného síťového dopravce, zatímco v Praze domácí ČSA redukovaly své kapacity a na svou roli síťové aerolinie již rezignovaly dříve. Výsledky za prvním čtvrtletí toto dokumentují. Ruzyňské letiště za první čtvrtletí odbavilo 1,394 milionu cestujících. Výkon letiště Frederica Chopina ve Varšavě tak byl vyšší o 44 %.

Témata