Varšava předběhla v 1. pololetí Prahu

11.08.2017 - EvropaPrvní pololetí letošního roku bylo velmi úspěšné nejen pro Letiště Václava Havla Praha, ale také pro varšavské letiště Frederyka Chopina. Zatímco ruzyňské letiště zaznamenalo za prvních šest měsíců nárůst počtu odbavených cestujících o 21 procent, tak dynamika růstu hlavního varšavského letiště byla ještě o něco vyšší.

(foto: Beemwej/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

V polovině července letiště Frederyka Chopina informovalo veřejnost, že odbavilo „téměř 7 milionů cestujících“. Na přesnější údaje o počtu odbavených pasazérů je polská státní společnost Porty Lotnicze skoupá a na rozdíl od Letiště Praha nezveřejňuje pravidelně podrobnou statistiku přepravních výsledků. Na dotaz Airways.cz společnost odmítla uvést přesný počet cestujících s tím, že poskytuje jen údaje uvedené v tiskové zprávě, tedy, že letištěm prošlo téměř 7 milionů cestujících. Nicméně naš server má potvrzeno, že letiště odbavilo více než 6,77 milionů cestujících. To znamená, že toto hlavní varšavské letiště v 1. pololetí předběhlo v odbavených cestujících ruzyňské letiště. Před několika dny polský server Pasazer.com upřesnil, že letiště Frederyka Chopina v uvedeném období odbavilo o 80 tisíc cestujících více než pražské letiště.

Z publikovaných údajů je zřejmé, že varšavské letiště předehnalo to pražské zejména díky rychlému růstu vnitrostátních letů. Letiště Frederyka Chopina uvedlo, že na vnitrostátních linkách letělo více než 1 milion cestujících, což znamenalo meziroční nárůst o 60 procent. V mezinárodní přepravě byla dynamika růstu ve Varšavě podobná jako v Praze, tedy okolo 20 procent.

Rychlý růst letiště Frederyka Chopina pokračoval i v červenci, kdy letiště odbavilo 1,7 milionů pasažérů, což znamenalo meziroční růst o téměř 25 procent. Uplynulý červenec se tak stal rekordním měsícem v celé 83leté historii letiště.

Největšími dopravci na letišti Frederyka Chopina ve Varšavě jsou LOT a Wizz Air (foto: PanSG/Wikimedia Commons - GFDL)

Podobně jako na Ruzyni zaznamenává letiště Frederyka Chopina rozvoj nových linek. V 1. pololetí byly zahájeny lety do 13 destinací, přičemž tři byly mimoevropské (Los Angeles, Newark, Astana). Letišti výrazně pomáhá vzestup polských aerolinií LOT, které rozvíjejí i nové dálkové linky. Expanzi zaznamenává i druhý hlavní dopravce na letišti, společnost Wizz Air, která začala letos létat čtyři nové destinace.

Témata