USA zastavily komerční lety do Venezuely

18.05.2019 - USA & KanadaAmerické ministerstvo dopravy nařídilo ve středu okamžité zastavení všech komerčních letů mezi USA a Venezuelou. Ministerstvo tak reagovalo na žádost ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které uvedlo, že situace ve Venezuela ohrožuje bezpečnost letadel, jejich posádek a cestujících. Nařízení se týká, jak amerických, tak i zahraničních leteckých společností, které mezi oběma zeměmi operují.

Boeing 737-300 venezuelské společnosti Estelar Latinoamerica (foto: EstelarLA2015/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

K tomuto závěru ministerstvo došlo na základě vyhodnocení řady faktorů, od ekonomické a politické situace ve Venezuele, přes nepokoje a násilnosti v blízkosti letišť až po nemožnost získat pro americké úřady přístup na venezuelská letiště za účelem vyhodnocení jejich bezpečnosti.

Americký letecký úřad FAA již dříve zakázal americkým aeroliniím přelétat přes území Venezuely níže než 26 tisíc stop. Po nařízení FAA zastavily své lety do Venezuely koncem března American Airlines, které byly jedinou americkou aerolinií létající do této země.

Současné nařízení amerického ministerstva dopravy se tak v praxi dotkne pouze venezuelských dopravců. Z Caracasu do Miami provozovaly dosud lety společnosti Avior Airlines, Estelar Latinoamerica a Laser Airlines. Estelar Latinoamerica také létala linku z Maracaiba na severozápadě Venezuely.

Témata