USA a Kuba podepíší dohodu o obnovení pravidelných letů

14.02.2016 - Latinská AmerikaV úterý bude v Havaně podepsána americko-kubánská letecká dohoda, která umožní obnovení pravidelných letů mezi USA a Kubou. Dohoda byla předběžně sjednána vloni v polovině prosince. Obě strany se poté dohadovaly na dalších podrobnostech dohody. Pravidelné spojení by tak mělo být po více než padesáti letech znovuobnoveno letos na podzim.

Kuba a Spojené státy po více než padesáti letech obnovily vloni diplomatické styky (foto: Day Donaldson/Flickr - CC BY 2.0)

Na základě nové dohody budou moci americké letecké společnosti operovat až 20 letů denně do Havany. Dalších 10 letů denně budou moci provozovat na některé z devíti kubánských mezinárodních letišť. Letecké společnosti tak budou moci nyní již žádat letecké úřady obou zemí o přidělení přepravních práv.

Zájem o pravidelné lety na Kubu projevily již American Airlines, United Airlines, Delta Air Lines, JetBlue a Southwest Airlines. Ačkoliv je dohoda reciproční, zatím se nepočítá, že by Cubana de Aviacion létala do USA vlastními letadly. Hlavním důvodem je obava z možného soudního zadržení kubánského letadla v USA na základě dřívějších žalob vůči Kubě. To však nevylučuje, že by Cubana mohla létat do USA s pronajatými letadly. Předpokládá se, že Cubana bude rovněž uzavírat s americkými dopravci dohody o code-shaaringu.

Mezinárodní letiště José Martího v Havaně (foto: Terry Feuerborn/Wikmedia Commons - CC BY-NC 2.0)

Očekává se, že největší zájem leteckých společností bude o lety mezi Floridou a Kubou. Pravidelné lety by měly přispět k rozvoji cestovního ruchu a obnově vztahů obou zemí. Díky skokovému navýšení kapacity by mělo dojít k výraznému zlevnění letenek na Kubu. Dosud mohou létat z USA na Kubu pouze charterové lety. Ačkoliv je počet charterů omezen, jsou na Kubu vypravovány řádově desítky letů týdně.

Štítky