Ukrajinský SkyUp zakládá dceru na Maltě a příští rok chce létat v EU

20.07.2022 - EvropaUkrajinská letecká společnost SkyUp Airlines se chce dlouhodobě etablovat na trhu s chartery a ACMI pronájmy. Za tímto účelem zakládá na Maltě dceřinou společnost, která má od března 2023 začít zajišťovat pravidelné spoje i mezi letišti v EU. Její pracovní jméno je prozatím SkyUp Europe. Významný akcionář společnosti SkyUp, Alexander Alba, oznámil, že se společnost chce angažovat v létě 2023 především na trhu charterů ze Slovenska, Česka, Rumunska, Polska, Moldávie a pobaltských států. Jeden Boeing 737-800 již společnost SkyUp letos pronajala společnosti Smartwings. Z tohoto pohledu je jasné, proč výčet zemí, na které se nově založená dceřiná společnost na Maltě plánuje zaměřit, začíná právě Slovenskem a Českem. Již před pandemií měl dopravce SkyUp v hledáčku Česko a Slovensko - plánoval z místních letišť hned několik linek do ukrajinských měst.

V současnosti společnost také analyzuje jak přes letní sezónu naplánovat pravidelné spoje, na které by prodávala letenky samostatně. Jako nejpravděpodobnější se podle obchodní ředitelky společnosti SkyUp, Lyudmyly Slobodyanyukové, jeví linky z výše uvedených zemí do oblíbených letních destinací, například v Egyptě nebo Turecku. Je však otázkou, zda analýza neukáže na vhodnou základnu pro pravidelné linky spíše na západ od nás - například západní část Německa nebo Benelux, kde je hustota obyvatel výrazně vyšší a zároveň je zde i vyšší kupní síla. Jenže je tu i vyšší úroveň konkurenčního prostředí. Podle Slobodyanyukové získání potřebné AOC a provozní licence na Maltě by mělo být poměrně levné, protože náklady (dokumenty, úřední poplatky, povolení atd.) zde činí částku kolem pěti milionů eur. Poté může společnost působit celoevropsky. Cílem nově zakládané společnosti SkyUp Europe je mít v létě příštího roku v maltském 9H rejstříku registrováno celkem 19 letadel.

Boeing 737-800 společnosti SkyUp na letišti v Manchesteru, listopad 2018 (autor: Riik@mctr, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata