Ukrajinský SkyUp spustí 20. září linku do Lodže

06.09.2021 - EvropaUkrajinská letecká společnost SkyUp Airlines se sídlem v Kyjevě oznámila, že spustí novou linku do Polska, do města Lodž. Létat má již od 20. září 2x týdně na mezinárodní letiště Boryspil v blízkosti Kyjeva. Na této nové lince má létat Boeing 737-700. Odlet z Kyjeva je plánován na 17:10 tamního času, přílet do Lodže v 18:00. Odlet z Lodže nazpět na Ukrajinu je plánován o hodinu později. Cena jednosměrné letenky v nejlevnějším tarifu začíná na 22 eur.

SkyUp touto linkou cílí zejména na četnou ukrajinskou komunitu, která v Polsku pracuje. V současnosti je však příjezd do Polska pro ukrajinské občany značně ztížen - přicestovat mohou jen ti jejichž manželé či manželky mají polské občanství, ti kteří mají povolení k dočasnému nebo trvalému pobytu v Polsku a současně mají vydané pracovní povolení anebo potvrzení o studiu. SkyUp bude linku do Lodže provozovat zatím jako jedinou do Polska.

Boeing společnosti SkyUp, září 2019 (foto: Eric Salard, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

V současnosti plánuje společnost SkyUp z Ukrajiny do ČR opětovně létat od 23. září 3x týdně jen linku z Kyjeva-Boryspil do Prahy a to v úterý, čtvrtky a neděle. Původně provozované nebo plánované linky z Prahy do Záporoží, Oděsy, Lvova a Charkova aktuálně nejsou v provozu. Stejně tak linka do Kyjeva z Pardubic. Do Kyjeva SkyUp původně plánoval letos na jaře začít létat i z Ostravy a Brna. Ani tyto linky nebyly nakonec spuštěny.

K těmto redukcím došlo zejména díky tomu, protože ČR neustále považuje Ukrajinu za zemi s velmi vysokým rizikem nákazy Covid-19. Vstup osob s ukrajinským občanstvím do ČR je podobně jako u Polska omezen jen pro osoby s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR, detaily o dalších výjimkách jsou udány zde. To má velký vliv na množství cestovatelů, kteří mezi Ukrajinou a ČR cestují. Lidé přijíždějící ze zemí v kategorii s velmi vysokým rizikem nákazy navíc musí vyplnit příjezdový formulář a musí se při příjezdu prokázat negativním testem. Poté musí být izolováni v karanténě, kterou ukončí až negativní výsledek PCR testu. Ten lze absolvovat nejdříve po 5 dnech izolace, nejpozději po 14 dnech. Toto karanténní opatření neplatí pro očkované ani ty co v posledním půl roce nemoc Covid-19 prodělali. Ti toto ovšem musí prokázat na jednotném EU Covid pasu. To vše jsou důvody proč o letecké cesty z ČR na Ukrajinu je nyní mnohem menší zájem než společnost SkyUp původně předpokládala.

Témata