Turkish Airlines plánují přeměnu AnadoluJet na samostatnou aerolinii

09.11.2022 - EvropaLetecká společnost Turkish Airlines plánuje přeměnu své značky AnadoluJet na samostatnou aerolinii. Uvedl to Ahmet Bolat, šéf Turkish Airlines, na konferenci Wings of Change organizovanou IATA v Istanbulu. Podle Bolata AnadoluJet založené v roce 2008 zaznamenávají vysokou poptávku po svých letech s obsazeností přesahují 90 %, a tak nastal čas na její vyčlenění do samostatné společnosti.

Boeing 737-800 společnosti Turkish Airlines v livery AnadoluJet (foto: AnadoluJet)

AnadoluJet je v současnosti totiž obchodní značka, pod kterou provozují Turkish Airlines své lety z istanbulského letiště Sabiha Gökçen a vybrané linky z Ankary. Společnost tak nemá vlastní osvědčení leteckého dopravce a provoz je zajišťován letouny Turkish Airlines, které létají v livery AnadoluJet.

Vyčlenění AnadoluJet do samostatné společnosti by podle Bolata mělo umožnit další růst a usnadnilo by také případný budoucí prodej podílu nebo uvedení akcií na burze.

Turkish Airlines uvedly značku AnadoluJet na trh v roce 2008. Zprvu byla prezentována jako značka pro nízkonákladové lety. Později od toho bylo upuštěno a nyní se jedná o značku pro regionální lety. V současnosti létá pro AnadoluJet 63 letadel, přičemž páteří je 52 Boeingů 737-800, které doplňuje sedm letadel 737 MAX 8, tři Airbusy A320neo a jeden A321neo.

Témata