Tunisair po letech obnovil pravidelné lety do Libye

18.05.2021 - AfrikaLetecká společnost Tunisair obnovila po dlouhé přestávce své pravidelné lety Libye. V pondělí přistálo letadlo Tunisair v Benghází na východě země. Tuniský letoun byl po přistání na letišti přivítán vodní slavobránou. Letový řád společnosti nabízí tři lety týdně obsluhované letounem Airbus A320. Tunisair v pondělí rovněž obnovil své lety do Tripolisu na letiště Mitiga. Tuniský dopravce podle svého webu bude létat do libyjského hlavního města od tohoto pátku šestkrát týdně.

Uvítání zahajovacího letu Tunisair na letišti Mitiga v libyjském Tripolisu (foto: Tuninsair)

Kvůli špatné bezpečnostní situaci přerušila většina zahraničních leteckých společností své lety do Libye v roce 2014. V té době v zemi vypukla v zemi občanská válka mezi jednotlivými stranami a jejich milicemi. Nepřehlednou situaci využili i bojovníci Islamského státu, kterým se podařilo ovládnout část území. Za vměšování dalších států do konfliktu se nakonec vytvořily dvě vlády, mezinárodně uznaná v Tripolisu a další v Benghází. Vloni v říjnu obě strany uzavřely obě strany v Ženebě dohodu o trvalém příměří.

Konec bojů a stabilizace bezpečnostní situace umožnily obnovení leteckého spojení Libye se světem. Koncem dubna bylo obnoveno letecké spojení do sousedního Egypta. Nyní letají Afriqiyah Airways z Tripolisu (2x týdně) a Benghazí (6x týdně) do Alexandrie. Tato libyjská letecká společnost rovněž obnovila své lety z Tripolisu do Sfaxu (1x týdně) a Tunisu (denně).

Tyto linky jsou v současnosti vedle privátních a speciálních letů jedinou možností, jak se dostat letecky z/do Libye. Využívány jsou téměř výhradně Libyjci, kteří cestují za obchodem nebo kvůli lékařské péči v zahraničí.

Témata