Třetí dráha na letišti ve Vídni nebude dříve než v roce 2030

21.10.2019 - EvropaS třetí vzletovou a přistávací dráhou na vídeňském letišti lze počítat nejdříve v roce 2030. Uvedl to v pátek na vídeňském veletrhu kapitálových investic Gewinn Messe ředitel Flughafen Wien Günther Ofner, informoval server Austrian Wings.

Pohled na vídeňské letiště (foto: Flughafen Wien)

Důvodem pozdějšího uvedení do provozu dlouho diskutované a plánované třetí dráhy je relativně velký počet přípravných stavebních akcí - mimo jiné přesun dvacítky větrných elektráren, nadzemního vedení vysokého napětí, přeložka plynovodu Adria a silnice B10 do nové stopy.

Samotná stavba přistávací dráhy se tak dá představit jako šlehačka na kávě - nejprve je totiž potřeba zdlouhavě připravit kávu a teprve pak ji můžeme ozdobit šlehačkou, řekl doslova Ofner. Podle Ofnera vychází potřeba třetí dráhy z obecně zvyšujících se počtů pasažérů využívajících letiště ve Vídni, přestože je jejich případný krátkodobý pokles zejména v důsledku možné budoucí konsolidace na trhu nízkonákladových společností rovněž představitelný.

Ofner dále tvrdí, že letecká doprava jakožto jeden z nejhorších zdrojů znečištění ovzduší je na pranýři ekologických aktivistů neprávem. Letadla jsou zodpovědná jen za 2,7 % celosvětových emisí CO2, v Rakousku dokonce ani ne za 0,16 %. Ofner uvedl, že i kdyby zítra všechna letadla na světě přestala startovat a přistávat, problém s klimatem a emisemi CO2 by se tím rozhodně nevyřešil.

Témata