Třetí Airbus A310-300 pro ČSA

22.01.2003 - Česká republikaNa veřejnost pronikla kusá informace o úmyslu Českých aerolinií rozšířit v dohledné době flotilu letounů o třetí Airbus A 310-300. Protože ČSA nevydaly žádnou oficiální tiskovou zprávu a informace zveřejněné ČTK nebyly dostatečně podrobné, požádali jsme zástupce ČSA o vyjádření.

České aerolinie provozují od roku 1991 dva Airbusy A310-300 (foto: Petr Popelář)

Mluvčí aerolinií, pan Dan Plovajko, nám prozradil, že třetí Airbus A 310-300 posílí flotilu ČSA přibližně v polovině letošního roku a jeho křest se uskuteční v červnu. Důvodem pro tento krok je potřeba zvýšit přepravní kapacitu zejména na linkách do Severní Ameriky. K tomu pro Airways.cz dodal: "Vzhledem k tomu, že od letního letového řádu budou posíleny lety do New Yorku, vrací se letiště Newark, a to 3× týdně, a letiště JFK bude operováno každý den, bude tento třetí Airbus využívám k transatlantickým letům."

Více podrobností jsme se ovšem nedozvěděli. Musíme si počkat až bude připraveno oficiální vyjádření. Připomeňme, že letouny A 310-304ET OK-WAA a OK-WAB, v.č. 564 a 567, ČSA převzaly v únoru a březnu 1991.

Přirozeně nás také zajímalo, zda jsou známy další plány na posílení, nebo úpravu flotily ČSA, zejména pak otázka, zda již bylo rozhodnuto, jaký typ byl vybrán namísto osmi letounů Fairchild Dornier 728JET, které ČSA objednaly během pařížského aerosalónu v roce 2001 (s možností změnit objednávku dvou kusů na větší model 928JET) - ovšem nepříznivá ekonomická situace výrobce tento projekt de facto "pohřbila". Dan Plovajko nám sdělil, že ČSA jakékoli informace týkající se pořízení JETů bohužel zatím neposkytují, a to kvůli tomu, že jednání s možnými dodavateli stále probíhají.

To je pochopitelné a budeme tedy trpělivě vyčkávat. Prozradil nám ovšem, že ČSA svoji flotilu letos rozšíří o další dva letouny Boeing 737-400. Důvody jsou nasnadě - letecká mapa ČSA bude od letního řádu obohacena o další destinace: budou zahájeny pravidelné spoje do Corku v Irsku, Edinburku ve Skotsku a Tallinnu, hlavního města Estonska. Zároveň budou zvýšeny frekvence do destinací ve Španělsku, ale také do Sofie či Paříže.

Témata