Travel Service potvrdil ovládnutí ČSA, Korean Air po čtyřech letech odchází

06.10.2017 - Česká republikaLetecká společnost Travel Service dnes odpoledne potvrdila, že se dohodla se společnostmi Korean Air a Prisko na odkupu jejich podílů v ČSA. Travel Service, jež v současnosti kontroluje 34 procent akcií ČSA, koupí od Korean Air Lines Co. podíl ve výši 44 procent akcií a od státní společnosti Prisko 19,74 procent akcií a stane se tak po vypořádání transakce majoritním akcionářem ČSA, který bude držet 97,74 procent akcií. „Tento krok je v souladu s naplňováním dlouhodobé strategie stát se silným evropským leteckým dopravcem fungujícím na bázi koncernu,“ uvedla Vlaďka Dufková, tisková mluvčí Travel Service.


České aerolinie - Airbus A319 (foto: © Tomáš Hampl)

Celá transakce podléhá schválení příslušných úřadů pro kontrolu hospodářské soutěže v několika zemích. Podle dohody může český stát reprezentovaný společností Prisko od transakce odstoupit ve lhůtě pěti pracovních dnů po obdržení posledního souhlasu příslušného antimonopolního úřadu. V případě, že stát od smlouvy odstoupil, držel by Travel Service v ČSA pouze podíl ve výši 78,74 procent.

„Společnost Travel Service dlouhodobě usilovala o vstup do Českých aerolinií a svůj zájem vyjádřila již v roce 2009 účastí v privatizačním procesu. Cílem získání majoritního podílu v ČSA je vybudovat silného leteckého dopravce provozujícího flotilu 70 až 80 letadel,“ uvedl Jiří Šimáně, předseda představenstva Travel Service.

ČSA po rekordní ztrátě v roce 2009 ve výši 3,5 miliard Kč a zastavení privatizace si prošly následně záchranou a restrukturalizací spojenou s rušením prodělečných linek a zeštíhlením firmy. V roce 2013 byla podepsal Český aeroholding smlouvu s Korean Air o prodeji 44 procent akcií ČSA. Součástí dohody byla i opce o možném prodeji dalších 34 procent akcií jihokorejskému dopravci. Tu Korean Air využily na jaře 2015 a akcie ČSA obratem přeprodaly Travel Service. Restrukturalizační období završil rok 2015, kdy ČSA hospodařily se ziskem 223 mil. Kč. V loňském roce zisk ČSA vzrostl o 8 procent na 241 mil. Kč a společnost přepravila 2,71 mil. cestujících, což představovalo meziroční nárůst o téměř 13 procent. V roce 2016 ČSA výrazně expandovaly, když zahájily provoz na 11 nových linkách.


Travel Service zmodernizuje svou flotilu letouny Boeing 737 MAX 8, objednáno jich má 30 kusů (foto: © Boeing Co.)

Společnost Travel Service vznikla v roce 1997, kdy s pronajatým letounem Tupolev Tu-154 začala přepravovat turisty. Z malé aerolinie vznikla během dvaceti největší česká letecká společnost provozující vedle charterů i pravidelné linky a také privátní lety v kategorii business jet. Kromě České republiky působí Travel Service také na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku, kde má dceřiné společnosti. Celkem Travel Service provozuje 12 základen v sedmi zemích. V loňském roce společnost přepravila 6,7 mil. cestujících a hospodařila se ziskem 344,5 mil. Kč.

Štítky