Švýcaři v referendu schválili nákup nových stíhaček

29.09.2020 - EvropaVe Švýcarsku proběhlo v neděli lidové hlasování o nákupu nových stihacích letadel pro švýcarské letectvo. Těsnou většinou 50,1 % hlasujících byl schválen záměr na modernizaci švýcarského letectva. Výsledek znamená, že vláda může zahájit jednání s výrobci o nákupu nových letadel v celkové hodnotě 6 miliard švýcarských franků

F/A-18 Hornet švýcarských vzdušných sil (foto: Peter Gronemann/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Hlasování se zúčastnilo zhruba tři miliony oprávněných hlasujících, přičemž pro bylo jen o 8670 hlasujících více než odpůrců. Schválení nákupu nových stihaček je překvapivé, protože před referendem se očekávalo, že návrh neprojde. Pro nákup nových letadel hlasovali lidé více v německy mluvící kantonech, zatímco francouzsky mluvící kantony byly spíše proti nákupu.

Vláda chce do roku 2030 nahradit nyní užívané letouny F-5 Tiger a F/A-18 Hornet. Švýcarské ministerstvo obrany chce nyní pokračovat v hodnocení čtyř typů, a to Lockheed Martin F-35, Boeing F/A-18 Super Hornet, Dassault Rafale a Eurofighter Typhoon.

Při podobném referendu v roce 2014 hlasující zamítli nákup švédských letadel Jas-39 Gripen v hodnotě tří miliard franků.

Témata