Světová premiéra: KLM uskutečnily první komerční let s příměsí syntetického kerosinu

09.02.2021 - EvropaNa mezinárodní konferenci o syntetických udržitelných palivech (SAF) v Haagu bylo v pondělí oznámeno, že společnosti KLM, Shell a nizozemské ministerstvo pro infrastrukturu a vodní hospodářství poprvé na světě realizovaly let s cestujícími poháněný udržitelným syntetickým palivem.

První komerční let cestujících se uskutečnil z amsterdamského letiště Schiphol do Madridu minulý měsíc s příměsí 500 litrů udržitelného syntetického kerosinu. Společnost Shell vyrobila syntetický kerosin ve svém výzkumném centru v Amsterdamu na základě CO2, vody a obnovitelné energie ze slunce a větru.

(foto: KLM)

„Přechod od fosilních paliv k udržitelným alternativám je jednou z největších výzev v leteckém průmyslu. Obnova letadlového parku významně přispěla ke snížení emisí CO2, ale zvýšení produkce a používání udržitelného leteckého paliva bude pro současnou generaci letadel největší pokrok. Proto jsme se před časem spojili s různými partnery, abychom stimulovali vývoj udržitelného syntetického kerosinu. První let na syntetickém kerosinu ukazuje, že je to v praxi možné a že se můžeme posunout kupředu,“ uvedl Pieter Elbers, generální ředitel společnosti KLM.

Nizozemsko je jednou z předních evropských zemí, jejichž cílem je podpořit vývoj a používání udržitelných leteckých paliv. Země chce stimulovat vývoj a používání udržitelných leteckých paliv, biopaliva a syntetického kerosinu. Cílem je, aby evropské letecké společnosti mohly létat zcela na udržitelné palivo do roku 2050. Nizozemská vláda podporuje různé iniciativy na stimulaci výroby a využití. Příkladem je výstavba první evropské továrny na udržitelný biokerosin v nizozemském Delfzijlu, na které SkyNRG spolupracuje s KLM, letištěm Schiphol a SHV Energy.

(foto: KLM)

Na konferenci vystupující zdůraznily význam vývoje udržitelně vyráběných leteckých paliv pro snížení emisí a zajištění budoucnosti letectví. Ve společném prohlášení Nizozemsko, Francie, Švédsko, Německo, Finsko, Lucembursko a Španělsko naznačily, že zotavení ze současné krize způsobené pandemií koronaviru musí jít ruku v ruce se zrychlením udržitelnosti v letectví. Státy považují vývoj udržitelného syntetického petroleje vedle udržitelného biokerosinu za jeden z nejslibnějších a nejúčinnějších způsobů, jak snížit emise z letectví v nadcházejících desetiletích.

Témata