StarLux Airlines zahájí lety v lednu 2020

30.01.2019 - Asie & AustrálieNová tchajwanská letecká společnost Starlux Airlines plánuje zahájení pravidelných letů na leden příštího roku. Uvedl to ve svém prohlášení zakladatel a šéf chystané aerolinie Chang Kuo-wei. Do konce letošního roku chce mít společnost veškerá potřebná povolení pro zahájení provozu, první letadla a zaměstnávat až tisícovku pracovníků.

Airbus A350 v barvách Starlux Airlines (foto: Starlux Airlines)

Starlux Airlines chtějí být full-service leteckou společností a nabízet vysoce kvalitní služby. Podle Changa Kuo-weie chce aerolinie překonat očekávání cestujícího v každém detailu, tak aby pro něj byla každá cesta celoživotním zážitkem. O tom, jak vysoko Starlux Airlines svědčí i firemní slogan “Born to be luxury. Shining like stars“.

Na loňském aerosalonu ve Farnborough vzbudily Starlux Airlines pozornost podpisem memoranda na dodávku 12 letadel Airbus A350-1000 a pěti A350-900. Objednané A350, se kterými chce společnost létat na dálkových linkách, mají být dodány v letech 2021-24.

Starlux Airlines chtějí také provozovat deset letadel Airbus A321neo (foto: Starlux Airlines)

Starlux Airlines plánují zahájit v lednu 2019 pravidelné lety na regionálních linkách do destinací v jihovýchodní a severovýchodní Asii. Na těchto linkách chce společnost létat s deseti pronajatými Airbusy A321neo. Dálkové lety mají být zahájeny v roce 2022. Aerolinie bude létat s A350 na linkách do Severní Ameriky. Po spuštění dálkových linek se Starlux Airlines chtějí zaměřit na tranzitní cestující mezi destinacemi ve východní Asii a USA.

Zakladatel nové aerolinie Chang Kuo-wei není neznámou osobou v tchajwanském letectví. Tento v pořadí čtvrtý syn Changa Yunga-faa, zakladatele logistické korporace Evergreen Group, byl jmenován v roce 2004 do funkce prezidenta EVA Air, největší soukromé letecké společnosti na Tchajwanu. Po třech letech z této funkce odešel, aby se do ní vrátil v roce 2010. Pod jeho vedením příjmy EVA Air postupně vzrostly až se vyrovnaly příjmům námořní divize Evergreen. Podle magazínu Forbes byl Chang Kuo-wei vizionářem EVA Air a stál za řadou nápadů včetně populárních letů Hello Kitty do Japonska.

Uzavření memoranda na dodávku letadel Airbus A350 společnosti Starlux Airlines, Chang Kuo-wei je na snímku druhý zprava (foto: Airbus SAS)

V roce 2006, po smrti zakladatele Changa Yunga-faa, byl v rámci boje dědiců z EVA Air vyhozen, jak z funkce prezidenta, tak i z pozice pilota Boeingu 777. O tom, že pro Chang Kuo-weie byl nedobrovolný odchod z EVA Air křivdou, svědčí nejen založení Starlux Airlines, ale také jeho slova, že nová aerolinie bude v USA létat do všech destinací, které jsou v současnosti obsluhovány lety EVA Air.

Štítky