Společnost Emirates začala nabízet svým posádkám očkování

18.01.2021 - Asie & AustrálieOd pondělí 18.1.2021 mají posádky letecké společnosti Emirates možnost nechat se očkovat proti koronaviru vakcínou společnosti Pfizer BioNTech. Stejnou možnost mají jejich kolegové, kteří přicházejí na přepážkách do styku se zákazníky. Jedná se tak o první leteckou společnost na světě, která podobný krok svým zaměstnancům umožnila.

Tato informace se může zdát z našeho pohledu nyní poněkud šokující, neboť ve střední Evropě se v dnešní době pohybuje proočkovanost sotva okolo 1% populace. Očkování u nás dostávají přednostně především zdravotníci a lidé z nejrizikovějších skupin. Ovšem Spojené Arabské Emiráty jsou hned za Izraelem druhou zemí na světě, která má již proočkovánu největší část své populace. V současné době je to již okolo 20% obyvatel. Je tak zřejmé, že piloti, letušky ani pracovníci na přepážkách s očkováním nepředběhli ani tamní zdravotníky, ani tamní rizikové skupiny. Na rozdíl od mnoha států Evropy, které zavádějí stále přísnější omezení tak Spojené Arabské Emiráty naopak omezení uvolňují. Povinnost nosit roušku a sociální distanc však i tam zatím zůstává, zřejmě do té doby, dokud nebude proočkována alespoň polovina tamní populace. K tomu má podle tamnějších plánů dojít již na konci března.

Tyto kroky Emirates jsou v duchu požadavku mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), aby posádky letadel byly v očkovací strategii jednotlivých států zařazeny mezi preferované skupiny, které obdrží vakcínu dříve než běžný občan. Tento požadavek vznesl v prosinci Alexander de Juniac, šéf této organizace. Nezodpovězena však zůstává otázka světové zdravotnické organizace (WHO), zda je morální, že vakcínu obdrží široké vrstvy obyvatel v nejbohatších zemích světa dříve, než vakcínu dostanou v nejchudších zemích tamní zdravotníci, kteří s nemocí přímo bojují v první linii...


Airbus A380 letecké společnosti Emirates, duben 2014 (foto: Emirates EK27, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Štítky