Společnost Airbus bude nově součástí akciového indexu DAX

05.09.2021 - EvropaNěmecký akciový index DAX (zkratka z Deutscher Aktienindex) se v současnosti skládá ze 30 hlavních německých akciových firem, jejichž akcie se obchodují na burze ve Frankfurtu. Jeho součástí jsou mimo jiné firmy jako je Adidas, BMW, Deutsche Telekom, E.ON, MTU Aero Engines, RWE, SAP, Siemens nebo Volkswagen. Aby vývoj indexu lépe korespondoval s hospodářským vývojem v Německu, bylo v listopadu loňského roku rozhodnuto o jeho rozšíření o dalších 10 firem.

Vizualizace nejnovější zakázky Airbusu: dodávky dvou vojenských transportních letadel A400M pro Kazachstán (zdroj: Airbus)

Nyní německá burza rozhodla o které firmy se index DAX od 20 září rozšíří. Jedním z deseti nováčků v indexu má být i evropský výrobce letadel Airbus. Ten se v současnosti obchoduje okolo úrovně 115 eur za akcii. Umístění firmy do prestižního akciového indexu vypovídá o kvalitě a solidnosti firmy. Být součástí jednoho z nejdůležitějších akciových indexů je pro management akciových společností prestižní záležitostí. Zařazení akcií Airbusu do indexu DAX tak může vyvolat zvýšený zájem konzervativněji laděných investorů o nákup jejích akcií.

Společnost Airbus je známá především jako výrobce dopravních letadel, vyrábí však i letadla nákladní, zabývá se vývojem a výrobou vojenských letadel, vrtulníků a technologií pro použití ve vesmíru. Podle zprávy pro akcionáře činily příjmy společnosti za první pololetí roku 2021 24,6 miliard euro. Hospodářský výsledek byl zisk ve výši 2,7 miliard eur před zdaněním, v přepočtu na 1 akcii činil zisk firmy za první pololetí 2,84 euro.

Témata