South African Airways obnoví provoz v září, budou létat jen do 6 cílů

29.08.2021 - AfrikaLetecká společnost South African Airways (SAA) obnoví provoz 23. září 2021. Jihoafrický národní dopravce se vloni krátce po vypuknutí pandemie ocitl v režimu ochrany před věřiteli. Jihoafrická vláda prohlásila, že ztrátové národní aerolinii neposkytne finanční pomoc. V reakci na to SAA oznámily, že propustí všech 4700 zaměstnanců. V září 2020 pak SAA zastavily všechny lety. Nakonec však vláda od odmítavého postoje ustoupila a společnosti poskytla pomoc ve výši 10,5 miliard randů (683 milionů dolarů). Díky tomu aerolinie mohla opustit bankrotovou ochranu.

South African Airways - Airbus A319 (foto: Hansueli Krapf/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Letos v červnu se vláda zbavila většinového podílu v SAA. Ze třech investorů, se kterými bylo vedeno jednání, vláda vybrala konsorcium Takatso, jež získalo 51 % podíl v aerolinii. Zbylých 49 % je nadále ve státním vlastnictví. V čele konsorcia je společnost Harith General Partners, která investuje do infrastruktury v Africe, a dále společnost Global Aviation Operations. Konsorcium by mělo v příštích třech letech investovat do aerolinie nejméně 3 miliardy randů (203 milionů dolarů).

(zdroj: SAA)

Tento měsíc jihoafrický letecký úřad obnovil SAA osvědčení leteckého provozovatele. Hlavním cílem managementu je nyní vedle obnovení provozu postarat se o to, aby provoz byl do budoucna ziskový. Z tohoto důvodu budou jednotlivé linky obnovovány po pečlivém prozkoumání situace na trhu.

SAA po obnovení letů budou létat jen do šesti destinací. Společnost nabídne ze své základny v Johannesburgu lety do Kapského Města v Jihoafrické republice, Akkry v Ghaně, Kinshasy v Kongu, Lusaky v Zambii, Harare v Zimbabwe a Maputa v Mozambiku. Zatím se tak společnost koncentruje na jižní polovinu afrického kontinentu. Další destinace mají být přidány podle situace na trhu. Prodej letenek do všech šesti cílů byl zahájen ve čtvrtek 26. srpna.

Plánované linky SAA po obnovení letů (zdroj: SAA)

Flotila SAA se bude zatím skládat ze sedmi letadel – tří Airbusů A319, dvou A320, jednoho A330-300 a dvou A340-600. Před vypuknutím pandemie koronaviru provozovala SAA celkem 44 letadel.

Témata