Šok na Mallorce. Německo zařadilo Španělsko včetně Baleárských ostrovů mezi rizikové země.

23.07.2021 - EvropaZ extrému do extrému. Ještě 19.července musela Lufthansa kvůli velkému zájmu provést let mezi Frankfurtem a letištěm v Palma de Mallorca širokotrupým letadlem - a to ne jen tak obyčejným dálkovým letadlem, nýbrž letadlem Boeing 747 registrace D-ABYT v retro nátěru Lufthansy. Dovolená na Mallorce je pro Němce symbolem letních prázdnin u moře a Němečtí turisté jsou na ostrově důležitým zdrojem příjmů.

Nyní přišla pro turisty a turismus na Mallorce studená sprcha. Institut Roberta Kocha, který v Německu jako nezávislá instituce řídí rizika spojená s pandemií, zařadil dnes Mallorcu ale i celé Španělsko na seznam rizikových oblastí. Ještě nedávno byla Mallorca podle institutu bezpečná, incidence denních nově zachycených případů ležela hluboko pod číslem 30 případů na 100.000 obyvatel. Nyní však vzrostla na 613 případů na 100.000 obyvatel. Španělé sice velmi pokročili v očkování - aktuálně mají 65% populace naočkovánu, z toho více než 80% dokonce dvěma dávkami, přesto se zde koronavirus v posledních týdnech začal rychle šířit. Podstatně rychleji než na jaře. Na vině je zřejmě delta varianta viru, která do Španělska byla zřejmě zavlečena z Británie. Proto Instiut Roberta Kocha zařadil ode dneška celé Španělsko, včetně Kanárských a Baleárských ostrovů do druhé nejrizikovější kategorie - do "Hochinzidenzgebiete". Kromě Španělska bylo do této kategorie zařazano též Nizozemsko. Pro cestující přijíždějící z těchto zemí do Německa platí, že se musí registrovat na portálu https://www.einreiseanmeldung.de , dále musí na 10 dnů do domácí karantény, ze které se mohou nejdříve po 5 dnech dostat díky negativnímu výsledku PCR testu. Domácí karanténě se mohou vyhnout jen plně naočkovaní cestující, kteří mají alespoň 14 dnů od druhého očkování nebo ti, kteří se prokáží formou starého pozitivního PCR výsledku, že nemoc v posledních 90 dnech prodělali.

Pro německé cestovatele a letecké společnosti toto rozhodnutí zřejmě znamená ochladnutí poptávky po dovoloné na Mallorce, resp. i po dovolené jinde ve Španělsku. Vzhledem k pokročilému očkování dospělé populace v Německu je možné, že toto opatření postihne spíš rodiny s dětmi než samotné dospělé. Proto pokles poptávky nemusí být natolik dramatický jak by mohl být pokud by se tato událost stala ještě o 1-2 měsíce dříve, kdy měl v Německu jen málokdo ukončené očkování.

Boeing 747 registrace D-ABYT v retro barvách Lufthansy (foto: N509FZ , Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata