Německá vláda Němcům ztížila sen o velikonoční Mallorce

23.03.2021 - EvropaJak jsme Vás již dříve informovali, od neděle 14. března zařadil německý Institut Roberta Kocha Mallorcu včetně okolních Baleárských ostrovů zpět na německý seznam bezpečných zemí. Cestovatelé vracející se těchto zemí do Německa nemají povinnost 14 denní karantény ani PCR testů. Společně se 14 denními školními prázdninami tento fakt vedl řadu Němců k pořízení letenky přes velikonoce na Mallorcu. Letecké společnosti reagovaly na tuto poptávku přidáním stovek rotací na Mallorcu přes německé velikonoční školní prázdniny.

Naposledy tak ještě v pondělí učinila letecká společnost Vueling, která z letiště Palma de Mallorca do obsluhovaných destinací v Německu (Berlín, Düsseldorf, Hannover, Mnichov a Stuttgart) přidala přes německé velikonoční prázdniny mezi 27. březnem a 11. dubnem celkem dalších 30 extra rotací. Celkově tak Vueling přes velikonoční prázdniny nabízí německým zákazníkům na Mallorcu 44 rotací se sedačkovou kapacitou 7900 míst.

Airbus A320 společnosti Vueling startující z letiště Malaga, říjen 2010 (foto: Javier Bravo Muñoz , Wikimedia Commons)

V pondělí se rovněž v rozhovoru pro časopis "Aviation Week" vyjádřil šéf společnosti Eurowings, Jens Bischof, že ve své kariéře tak razantní nárůst poptávky ještě nikdy nezažil. Během několika hodin byly některé lety z ničeho nic vyprodány. Společnost Eurowings zareagovala navýšením nabídky prakticky ze dne na den postupně o dalších 350 letů, jinak by lety na Mallorcu přes Velikonoce zcela zmizely z dostupné nabídky.

Nyní ovšem německý optimismus a cestovatelské plány zchladila německá vláda, která během 12 hodinového maratónu nočního jednání z pondělí na úterý nakonec rozhodla o prodloužení tamních opatření proti koronaviru, a to nově až do 18. dubna. Původně měla totiž současná opatření v Německu proti koronaviru platit jen do neděle 28. března. Jednání se protáhla, protože kancléřka Merkelová byla důrazně proti změně původního zveřejněného plánu. Přesvědčili ji až jihoněmečtí politici, zastánci přísných opatření. Faktor R se v Německu v posledních dnech totiž drží nad číslem 1 a počty nemocných stoupají. Podle datových modelů by Německu bez prodloužení opatření hrozil začátkem května kolaps tamních nemocnic. Dokonce tak bylo nakonec rozhodnuto, že na velikonoční svátky, mezi 1. a 5t. dubnem, bude zaveden v Německu dosud nejpřísnější lockdown. Lidé mají zůstat doma. Povolena je jen omezená návštěva v jiné domácnosti. Celkem se v Německu přes Velikonoce může setkat maximálně 5 lidí nanejvýš ze dvou různých domácností. Německé hotely také zůstanou samozřejmě i přes Velikonoce zavřené. Tamní hoteliéři kritizují, že ač vláda cesty do zahraničí důrazně nedoporučuje, dovolená v zahraničí zatím Němcům přímo zakázaná není. Velikonočním dovolenkářům na Mallorce ovšem zároveň nyní německá vláda ztížila návrat do Německa opětovnou nutností předložení čerstvého negativního PCR testu.

Navíc i na Mallorce samotné současně stále platí španělská opatření proti koronaviru - existuje všeobecná povinnost pro cestující do země předložit negativní výsledek testu ne starší než 72 hodin. Na ostrově také stále platí mezi 22. až 6. hodinou zákaz nočního vycházení a povinnost nosit masku ve vnitřních, ale i venkovních prostorách, s výjimkou hotelového pokoje nebo výlučně užívaného soukromého pozemku. Masky není dále nutné nosit ani na plážích, ani během provozování venkovní sportovní činnosti. Španělské hotely jsou otevřené, ovšem ne na svojí maximální kapacitě. V jednom pokoji mohou pobývat jen členové společné domácnosti. Restaurace mají otevřeno jen za podmínky dodržení přísných opatření, a to jen omezeně do 17:00 hodin.

Pláž v blízkosti města Palma de Mallorca, (foto: Antekbojar, Wikimedia Commons)

Je zřejmé, že nové rozhodnutí německé vlády povede k ochlazení zájmu o velikonoční cesty na Mallorcu. Zda a jak na toto ochlazení poptávky zareagují letecké společnosti není zatím jasné. Jedno poučení do budoucna však celá situace dává - jakmile by příznivý vývoj epidemie umožnil jednoduché, nekomplikované cestování do aktraktivní turistické destinace, dojde skutečně z bohatých zemí ke skokovému oživení poptávky po letecké dopravě. Současně však platí, že cestující požadují po své vládě jistotu, že po rezervaci letenky a hotelu nedojde k náhlé změně podmínek cestování, což je dobře vidět právě na aktuálním německém snu o velikonoční dovolené na Mallorce.

Update 24.3.2021, poledne: Kancléřka Merklová se dnes Němcům za narychlo plánované velikonoční zpřísnění opatření omluvila - nemá pro ně žádný právní základ. A proto bude jen platit prodloužení současného stavu, ale současně i to, že při návratu z Mallorcy bude vyžadován negativní výsledek PCR testu, ne starší než 72 hodin.

Update 24.3.2021, večer: německá vláda v čele s kancléřkou aktuálně diskutují o možném zákazu vycestovat z Německa do zahraničí za účelem turistické cesty.

Update 25.3.2021: nakonec zákaz vycestování schválen nebyl. Zůstala tak při návratu z Mallorky do Německa povinnost zajistit si před odletem na Mallorce PCR test. Kdo jej bude mít pozitivní toho na palubu letadla nepustí a bude si muset hradit po dobu nemoci a karantény na ostrově hotelový pokoj a stravu. Zákazníci CK mají pojištění této případné nepříjemné a drahé záležitosti v ceně zájezdu.

Témata