Smartwings žádají o 1,1 miliardy korun pro ČSA. Společnosti hrozí jinak insolvence.

05.02.2021 - Česká republikaČeské aerolinie (ČSA) jsou podle akcionářů ohroženy insolvenčním řízením. Informoval o tom ve čtvrtek internetový server Seznam Zprávy.

Podle serveru management Smartwings Group odeslal ministrům české vlády dopis s žádostí o přiznání nevratné státní podpory ve výši 1,1 miliardy korun. Skupina argumentuje tím, že ČSA jsou ohroženy insolvencí v případě, že společnost neobdrží pomoc od státu do konce mimořádného moratoria, které končí 27. února.

ČSA - Airbus A319 (foto: Jeroen Stroes Aviation Photography/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Žádost o nevratnou přímou pomoc pro ČSA potvrdil serveru Jiří Šimáně s tím, že aerolinie pomoc nutně potřebují, protože v loňském roce utrpěly ztrátu asi 1,5 miliardy korun. „Dalším důvodem je ten, že nemá leasingovou společnost, která by ji podpořila tak, jak se to stalo v případě Smartwings,“ dodal Šimáně pro Seznam zprávy.

Začátkem tohoto měsíce přinesly Seznam Zprávy informaci, že Smarwings odeslaly na ministerstva financí a dopravy žádost o kompenzaci za zrušené lety v době loňského jarního nouzového stavu. Částku ve výši zhruba půl miliardy korun si Smartwings nárokují za prázdné sedačky během mimořádných opatření. „Nemůžeme být ti jediní, kteří žádnou kompenzaci nedostali,“ uvedl k žádosti Šimáně. Pokud by vláda poskytla „sedačkovné“, byla by adekvátně snížena požadovaná částka o nevratnou státní podporu.

Podle serveru by se případná insolvence ČSA dotkla také cestujících, kteří mají nakoupené letenky za téměř miliardu korun. Může se jednat rovněž o peníze za lety, které se nakonec neuskutečnily a dopravce je ještě nevyplatil zpět.

Témata