Smartwings letos potřetí s Boeingem 737 MAX přepravily výzkumníky do Antarktidy

12.11.2022 - Česká republikaLetoun české letecké společnosti Smartwings včera opět přistál na ledové dráze Troll Airfield. Boeing 737 MAX 8 registrace OK-SWA vystartoval ve středu z Osla a po zastávce v Praze pokračoval přes N'Djamenu v Čadu do Kapského Města v Jihoafrické republice, kde přistál ve čtvrtek. Následující den letoun odstartoval směrem na jih do Antarktidy, kde na základně Troll Field přistál v pátek v 15:11.

(foto: Smartwings)

Po necelé dvou a půl hodině letoun odstartoval k letu zpět do Kapského Města, kde přistál v sobotu krátce po jedné hodině v noci. Dnes večer se pak vydal nazpátek do Prahy s mezipřistáním v čadském hlavním městě. V době vydání tohoto článku přelétal boeing společnosti Smartwings nad Angolou.

Let na tamní polární stanici si objednala společnost Aircontact pro dopravu výzkumníků z Osla (Norsk Polarinstitutt) a Brém (Alfred Wegener Institute, Helmholtz Centre for Polar and Marine Research).

(foto: Smartwings)

Jednalo se letos již o třetí let společnosti do Antarktidy. Připomeňme, že letos v lednu Smartwings jako první letecká společnost na světě přistála s letounem Boeing 737 MAX na tomto ledovém kontinentu. Druhý let se pak uskutečnil začátkem března.

Dráha Troll Airfield byla otevřena v únoru 2005, kdy na ní přistál letoun C-130 Hercules norského královského letectva. Na palubě byla tehdy také norská královna Sonja. Let na Troll Airfield vyžaduje pečlivou přípravu, protože není možné plánovat žádné záložní letiště. Osoba v místě přistání kooordinuje a informuje posádku o počasí, stavu dráhy i naměřeném tření dráhy, která je před přistáním letadla speciálně upravena. Přistání na dráhu se provádí vizuálním přiblížením.

(4x foto: Smartwings)

Další snímky z letu Smartwings na Troll Airfield si můžete prohlédnout v samostatné galerii.

Témata