Slovinsko by mohlo mít opět národní aerolinii

11.07.2020 - EvropaVe Slovinsku již delší dobu probíhají diskuse o možnosti vzniku nového národního leteckého dopravce, který by vyplnil uvolněné místo po Adria Airways. Ty vloni v září ukončily provoz a vstoupily do likvidace. Zatímco řadu linek Adria Airways do západní Evropy nahradila poměrně rychle zahraniční konkurence, tak na dalších, zejména těch do zemí bývalé Jugoslávie a dalších cílů ve jihovýchodní a východní Evropě se nový dopravce neobjevil.

Nákladní Airbus A300B4-F slovinské společnosti Solinair, která navrhuje vznik nové aerolinie Air Slovenia (foto: Konstantin von Wedelstaedt/Wikimedia Commons - GFDL 1.3)

Na pokles konektivity si stěžují firmy zejména ty podnikající v oblasti cestovního ruchu. Organizátoři kongresů a dalších mezinárodních akcí uvádějí, že se kvůli nedostatečnému leteckému spojení nemohou ucházet o pořadatelství řady akcí.

V rámci probíhajících diskusí se objevil návrh slovinské nákladní aerolinie Solinair na vytvoření nového národního dopravce Air Slovenia, který by vyplnil uvolněné místo po Adria Airways a obnovil dřívější linky. Podle šéfa Solinair Janeze Jelence je nyní pravý čas uvažovat o vzniku nového slovinského dopravce.

Podle návrhů Solinair, které jsou dcerou turecké společnosti MNG Airlines, by nový dopravce měl operovat s flotilou čtyř až pěti letadel. Zvažovanými tipy jsou letouny Bombardier CRJ900, ATR 72 nebo Dash Q400, které jsou podle Jelence velikostně vhodná pro obsluhování slovinského trhu. To by byla změna proti Adria Airways, které provozovaly větší Airbusy A319 a v dřívějších dobách i A320.

Navrhovanými destinacemi Air Slovenia v západní Evropě jsou Amsterdam, Frankfurt, Mnichov, Curych a další cíle. Na Balkáně by měla společnost obnovit lety z Lublaně do Skopje, Tirany, Prištiny a dalších destinací.

O vzniku nové aerolinie jedná Solinair se slovinskými úřady. Společnost očekává, že nový dopravce by získal podporu nejen ze strany vlády, ale i dalších firem, například provozovatele mezinárodního letiště v Lublani.

Připomeňme, že v lednu koupil provozní licenci Adria Airways pro svou firmu Air Adriatic podnikatel Izet Rastoder, který je ve Slovinsku známý jako banánový král. Podle serveru Ex-YU Aviation je licence platná do konce září, zatím není jasné jestli Air Adriatic do té doby na ní zahájí lety.

Témata