Slováci uvažují o tranzitním koridoru na Schwechat

26.09.2020 - SlovenskoNa Slovensku se tento týden diskutovalo o možných změnách na cestovatelském semaforu a rozšíření červené barvy na další země. V návaznosti na několik prohlášení, že za rizikovou zemi by mohlo být brzy označeno také Rakousko či Maďarsko, informoval slovenský deník Hospodárské noviny o plánech slovenské diplomacie na zřízení tranzitního koridoru na vídeňské letiště Schwechat. O záměru informoval tajemník slovenského ministra zahraničí Martin Klus.

Dálnice A4 na vídeňské letiště Schwechat (foto: My Friend/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

„Pokoušíme se hledat řešení, jak udělat nějakou formu humanitárního koridoru na Schwechat,“ uvedl Klus pro Hospodárské noviny. Slovenská diplomacie by chtěla koridor prosadit v případě, že by Rakousko spadlo mezi rizikové země a cestující by tak při příletu přes Vídeň potřebovali ke vstupu na Slovensko negativní test na covid-19 nebo by museli zůstat v karanténě.

Podle představ slovenské diplomacie by se cestující, který by přiletěl do Vídně, na slovenských hranicích prokázal letenkou, která by mu potvrdila, že přiletěl z bezpečné země. Cestující by měl čtyři hodiny od přistání na Schwechatu, aby se dostal na hranice.

Mezinárodní letiště ve Schwechatu je díky široké nabídce destinací a velkému množství letů pro Slováky hlavním letištěm. K tomu přispívá i omezená nabídka bratislavského letiště, které Vidni konkuruje jen v oblasti nízkonákladových letů.

Témata