Na letišti Vídeň hrozí dlouhé čekací doby na bezpečnostní kontrolu

21.11.2022 - EvropaPodle rakouského listu Kurier hrozí v úterý 22.11. na letišti ve Vídni dlouhé fronty a čekací doby u bezpečnostních kontrol. Na 9 hodin ráno je totiž svolána podniková porada ( Betriebsversammlung ) zaměstnanců společnosti Vienna International Airport Security Services (Vias). Budou jednat o možném vyhlášení stávky. Vias je dceřinou společností letiště Vídeň, tedy společnosti Flughafen Wien AG. Šéf podnikové rady Walter Burianek očekává vysokou účast 600 až 800 lidí. Celkově zaměstnává VIAS 950 lidí. Před pandemií to bylo dokonce okolo 1300. Přesto letiště letos v létě závažnější problémy s dlouhými frontami před bezpečnostními kontrolami nezaznamenalo. Ovšem zítra během porady můžou někteří zaměstnanci na bezpečnostních kontrolách chybět a způsobit tím delší fronty než bylo dosud na letišti běžné.

Odborový svaz Vida si stěžuje na nízké mzdy ve společnosti Vias, které se pohybují od 9,94 eur (nástupní plat) do 11,40 eur (po 16 letech služby). Požaduje zdvojnásobení sazeb. "Potíže, které odbory způsobí cestujícím, jsou z pohledu letiště zcela zbytečné," komentoval situaci mluvčí vídeňského letiště. Podle něj letiště plánuje zvýšení mezd již v příštím roce.

bezpečnostní prohlídka na letišti Vídeň, (zdroj: media kit společnosti Flughafen Wien AG)

Update 23.11.: podniková rada zaměstnanců Vias trvala hodinu. K naplnění černého scénáře líčeného deníkem Kurier nakonec nedošlo. Mluvčí letiště zaměstnancům Vias poděkoval provoznímu personálu, který svým nasazením zajistil, že se cestující dostali ke svým odletům včas. Podle mluvčího je to důkaz, že vysoká kvalita provozní práce na vídeňském letišti je zaručena i během takových mimořádných událostí. Podle společnosti Flughafen Wien AG v současné době probíhají konstruktivní jednání se zástupci zaměstnanců VIAS. Jednání o zvýšení kolektivní smlouvy plánované na květen 2023 budou včas zahájena na úrovni partnerů kolektivního vyjednávání GPA, Vida, Hospodářské komory a společnosti Flughafen Wien AG.

Na základě těchto skutečností včera na podnikové radě zaměstnanci Vias se nedohodli na stávkové pohotovosti, neboť jsou většinově s rozhovory se zamětnavatelem a hlavně s plánovaným navýšením mezd od května 2023 spokojeni.

Témata