Skupina IAG koupila rakouskou aerolinii Niki

30.12.2017 - EvropaInternational Airlines Group (IAG) výrazně posílí svou přítomnost v německy mluvících zemích. Za 20 milionů eur získá skupina zbankrotovanou leteckou společnost Niki. Z jednání o koupi Niki postupně odpadli další zájemci včetně Nikiho Laudy a ve čtvrtek byla IAG posledním zbývajícím uchazečem, se kterým konkurzní správce jednal o prodeji Niki.


Airbus A320 společnosti Niki přistávající na letišti v Grazu (foto: Hans-Peter Gauster/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Za uvedenou částku IAG převezme leasing 15 letadel Airbus A320 a získá portfolio slotů na letištích ve Vídni, Düsseldorfu, Mnichově. Palma de Mallorce či v Curychu. Dalších 16,5 milionů eur poskytne IAG na zajištění likvidity tak, aby mohl být znovu obnoven provoz společnosti.

„Niki byla nejvíce finančně životaschopná část Air Berlin a její zaměření na dovolenkové lety znamená, že se skvěle hodí k Vuelingu,“ uvedl šéf IAG Willie Walsh. „Tato transakce umožní Vuelingu zvýšit svou přítomnost v Rakousku, Německu a Švýcarsku a zajistí zákazníkům v regionu větší výběr nízkonákladových letů,“ dodal Walsh.

Převzetí Niki bude provedeno prostřednictvím nově vytvořené rakouské dcery nízkonákladové aerolinie Vueling. Ta poskytne práci zhruba 740 z 1000 současných zaměstnanců Niki. Další podrobnosti týkající se rakouské dcery a plánovaných linek by měly být oznámeny v brzké době. Převzetí Niki skupinou IAG podléhá ještě schválení evropskými regulačními úřady.

Připomeňme, že rakouská společnost Niki podala 13. prosince návrh na vyhlášení konkurzu kvůli platební neschopnosti a k témuž dni nečekaně zastavila všechny své lety. Stalo se tak poté, co Lufthansa v reakci na negativní signály z Evropské komise, odvolala svou nabídku na převzetí Niki. Aerolinie Niki paradoxně skončily v konkurzu, přestože v loňském roce ztrojnásobily svůj zisk na 6,6 mil. eur a výrazně snížily své závazky.


Vzhled letadel Niki byl odvozen z livery Air Berlin (obrázek: Niki)

Štítky