Rakouské aerolinie Niki zastavily provoz

14.12.2017 - EvropaLetecká společnost Niki ukončila ve středu pozdě večer všechny své lety. Stalo se tak poté, co německá Lufthansa ve středu oznámila, že učiní ústupek Evropské komisi a nepřevezme Niki, jak bylo původně plánováno. Následně během středečního odpoledne podali zástupci společnosti u berlínského soudu návrh na vyhlášení konkurzu. Podle německé agentury dpa je důvodem podání návrhu platební neschopnost aerolinie.


Airbus A320 společnosti startuje z letiště v Tenerife (foto: allen watkin/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

V podvečer pak společnost Niki na svých webových stránkách oznámila, že od 14. prosince bude zcela zastaven provoz. Podle serveru Flightradar24 byla posledním letem Niki linka HG2601 z Tenerife do Vídně, která přistála na vídeňském letišti Schwechat po 23. hodině.

Nečekané zastavení provozu znamená, že v zahraničí uvízly tisíce cestujících. V případě letů, jež jsou součástí turistického zájezdu, je řešení na touroperátorovi. V horší situaci se ocitli cestující, kteří si koupili samostatné letenky. Rakouská vláda informovala, že poskytne pomoc postiženým cestujícím v zahraničí. O konkrétní podobě pomoci se vedou nyní jednání, ale dá se očekávat, že podobně jako v minulosti přijdou také konkurenční dopravci se záchrannými tarify.

Konec Niki znamená rovněž ztrátu pracovního místa pro zhruba tisícovku zaměstnanců. Správce Air Berlin se pokusil po negativních signálech Evropské komise obnovit jednání s dalšími možnými zájemci o převzetí Niki. Konsorcium IAG stejně jako zájemci kolem společnosti Thomas Cook již ale neměly o převzetí Niki zájem.

Evropská komise se obávala, že převzetím společnosti Niki a integrací do Eurowings by bylo postavení skupiny Lufthansa příliš dominantní. Lufthansa uvedla, že upravený návrh na převzetí části Air Berlin již nepočítá s Niki, ale stále počítá s koupí menší německé aerolinie LGW. Připomeňme, že Lufthansa koncem října oznámila, že převezme významnou část Air Berlin včetně 81 letadel za 210 milionů eur.

Leteckou společnost Niki vznikla v roce 2003 poté, kdy bývalý závodník formule 1 Niki Lauda, získal podíl ve společnosti Aero Lloyd Austria. Lauda o rok později získal ve společnosti nadpoloviční většinu a navázal strategickou spolupráci s Air Berlin, který získal zhruba čtvrtinový podíl. V roce 2011 došlo k převodu podílu Laudy na Air Berlin a v roce 2013 Niki Lauda ze společnost úplně odešel. V závěru loňského roku ještě Air Berlin oznámil prodej 49,8 % Niki společnosti Etihad Airways, ale realizaci tohoto obchodu nakonec zabránil bankrot Air Berlin.

Témata