Nízkonákladová společnost Niki hledá třetí základnu

25.06.2005 - EvropaRakouská nízkonákladová aerolinie Niki uvažuje o zřízení své třetí základny. Vysoké poplatky na vídeňském letišti Schwechat snižují konkurenceschopnost společnosti v porovnání se SkyEurope Airlines a dalšími nízkonákladovými aeroliniemi, které operují z bratislavského letiště. "S našimi pěti letouny nás vídeňské letiště stojí ročně o 11 milionu eur více než by nás stálo letiště v Bratislavě," uvedl Niki Lauda pro deník Wiener Zeitung. Nová základna, po Vídni a Salzburku v pořadí již třetí, by měla obsluhovat rakouský trh, přičemž bezpodmíněčně nemusí ležet v Rakousku. V úvahu tak přicházejí letiště ležící v blízkosti rakouských hranic. "V současné době vedeme intenzivní vyjednávání s provozovateli letišť," uvedl Michael Frahm, obchodní ředitel Niki Luftfahrt. Podle Wiener Zeitung však společnost nemá úmysl zřídit základnu v Bratislavě.

Niki Lauda v Columbus Reiseburo
Niki Lauda pomáhal zájemcům s výběrem cesty a rozdával své autogramy 22. června ve vídeňské cestovní kanceláři Columbus-Reisebüro.
(Foto: Niki Luftfahrt)

Společnost přepravila v květnu z či do Rakouska 101 319 cestujících, což v meziročním srovnání znamená nárůst o 36 %. Vytížení letadel vzrostlo v uplynulém měsíci na 81 %. Leteckou společnost Niki založil Niki Lauda v prosinci 2003, když odkoupil rakouskou část krachující německé charterové aerolinie Aero Lloyd. V lednu 2004 došlo k uzavření strategického spojenectví s německou nízkonákladovou společností Air Berlin včetně jejího kapitálového vstupu do Niki, Air Berlin má nyní v Niki 24 % podíl.

Témata