S ČSA na rajský ostrov

26.07.2002 - Česká republikaKdyž se minulý týden objevila na webových stránkách ČSA informace o zahájení prodeje letenek do Colomba na Srí Lance, byla tato zpráva nanejvýš překvapivá. ČSA se totiž v posledních letech zaměřily na rozvoj evropské sítě, zatímco mimoevropské spoje byly postupně zredukovány na linky do Severní Ameriky a Blízký Východ. Zahájení provozu do této exotické destinace tudíž čekal málokdo.

29. října 2002 se tak objeví na letecké mapě ČSA Colombo, které bude zároveň nejvýchodnějším bodem sítě našeho národního dopravce. Na nové lince bude létat Airbus A310-300, který nejprve zamíří na své pravidelné trase do Dubaje ve Spojených arabských emirátech a poté bude nově pokračovat dále na východ do Colomba na Srí Lance. Letadla ČSA budou z Prahy do Colomba létat po celé zimní období v úterý a v pátek, zpáteční let bude mít rovněž mezipřistání v Dubaji.

ČSA - Airbus A310-300
Do Colomba bude létat dvakrát týdně Airbus A310-300.

Volba Colomba novým cílem má svoji logiku. Srí Lanka je zajímavou turistickou destinací, která byla dosud českými turisty opomíjena. "Srí Lanka nabízí našim turistům hned tři obrovská lákadla - nejenže jde o nový objev na turistických mapách, ale také o oblast velice zajímavou a až neuvěřitelně levnou," uvádí ředitel Vnějších vztahů ČSA Dan Plovajko a dodává, že se Colombo, jakožto atraktivní místo pro zimní dovolenou, stane jistě lepší alternativou pro dnes přelidněný Bangkok.

Dalším důvodem je zajisté i to, že Colombo není v dnešní době příliš častou destinací leteckých společností. ČSA tak budou nejen jedinou aerolinií SkyTeamu, ale i jednou z mála evropských leteckých společností, která tuto destinaci obsluhuje. Spojení Colomba s Evropou zajišťuje národní dopravce SriLankan Airlines, který pravidelně létá do Curychu (4 lety týdně), Londýna (7) a Paříže (4). Z evropských aerolinií létají na Srí Lanku pravidelně pouze německé společnosti specializující se na přepravu turistů - Condor z Frankfurtu (1) a LTU z Düsseldorfu (2) a Frankfurtu (1).

Kde není velká konkurence nic netlačí ceny letenek směrem dolu. ČSA nabízejí letenky do Colomba za cenu od 24 990 Kč, což se může zdát na první pohled jako poměrně vysoká cena, zvláště pokud srovnáváte s cenami za které je možné letět do destinací v okolních zemích, např. v Indii. Dávno však již neplatí, že by cena letenky rostla s rostoucí délkou letu a do stejně vzdálených míst by šlo doletět za přibližně stejné ceny. Pokud začnete pátrat za kolik létá do Colomba konkurence (např. společnost Emirates), zjistíte, že ceny začínají zhruba na 30 tis. Kč. Provoz linky tudíž může být pro ČSA zajímavý i ekonomicky za předpokladu, že se podaří udržet stávající cenovou úroveň a získat dostatek cestujících.


Pláže na Srí Lance patří k nejkrásnějším na světě.

Srí Lanka se v televizi objevovala donedávna vedle cestopisných pořadů i ve večerních zprávách v souvislosti s dlouholetým etnickým konfliktem v severní části ostrova. Zdá se, že se začíná blýskat na lepší časy - v únoru tohoto roku uzavřela místní vláda a tamilští povstalci příměří, které je pod mezinárodním dohledem dodržováno. Po celá léta však turisté přijížděli nerušeně trávit svojí dovolenou na tento ostrov. Nyní nestojí rozvoji cestovního ruchu nic v cestě a od podzimu se můžete na nádherný ostrov Srí Lanka přenést po zhruba deseti hodinách letu z ruzyňského letiště přenést i vy.

Témata