Ryanair začal létat do Bosny a Hercegoviny

1541113200 - EvropaNízkonákladová společnost Ryanair létá nově do Bosny a Hercegoviny, když v úterý 30. října zahájila pravidelné lety do Banja Luky. Bosna a Hercegovina se stala čtvrtým státem bývalé Jugoslávie a celkově 37. zemí, do které tato aerolinie létá. Irský dopravce otevřel do Banja Luky hned tři linky, a to z Bruselu, Memmingemu a Stockholmu-Skavsty. V rámci zimního letového řádu je každá tato linka provozována dvakrát týdně letounem Boeing 737-800. Ryanair uvádí, že na spojích z/do Banja Luky přepraví 100 tisíc cestujících ročně.


(zdroj: Banjalucka Hronika/YouTube)

Otevření pravidelných linek Ryanair je pro letiště v Banja Luce důležitým mezníkem. Dosud letiště mělo jen pravidelné spojení s Bělehradem díky lince Air Serbia. Srbský dopravce dále v letní sezóně zajišťoval pod svou značkou Aviolet charterové lety do turecké Antalye. Management letiště ve spolupráci s místní vládou v minulosti několikrát jednal o otevření linek se společností Wizz Air. Nakonec se dohodl s Ryanairem, který oznámil otevření linek letos v dubnu.

https://www.youtube.com/watch?v=cApCDue1fcw

První přílet letounu Ryanair do Banja Luky (zdroj: Banjalucka Hronika/YouTube)

Banka Luka je po Sarajevu druhým největším městem Bosny a Hercegoviny. Město je politickým, ekonomickým i kulturním centrem Republiky Srpska a de facto i hlavním městem této autonomní části Bosny a Hercegoviny. Místní letiště v loňském roce odbavilo jen 20 867 cestujících a skončilo tak za letišti v Sarajevu, Tuzle a v Mostaru. Jak je zřejmé, nové linky Ryanairu se výrazně promítnou do statistik letiště v Banja Luce již v letošním roce.

Štítky